• 2008-11-21

Statuetka Felka dla Hanny Krall

24 listopada 2008 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się spotkanie z Hanną Krall, w czasie którego autorce wręczona zostanie Statuetka Felka – nagroda przyznawana przez Fundację Judaica za dokonania na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów. W czasie swego programu literackiego Hanna Krall przeczyta swoje nowe niepublikowane teksty.

Hanna Krall

Hanna Krall

Hanna Krall urodziła się w 1937 roku w Warszawie, z wykształcenia dziennikarka, pracowała jako reporterka m.in. w Polityce, specjalizując się w reportażu opisującym życie codzienne i losy pozornie zwyczajnych ludzi. W 1977 roku ukazała się jej najsłynniejsza książka – Zdążyć przed Panem Bogiem, będąca autorskim zapisem rozmów prowadzonych z Markiem Edelmanem, lekarzem i ostatnim żyjącym dowódcą powstania w getcie warszawskim. Zdążyć przed Panem Bogiem otwiera w pisarstwie Krall rozdział tematyki żydowskiej, którą kontynuuje zarówno Sublokatorka , jak i drukowane m.in. w Gazecie Wyborczej, a następnie wydawane w formie książkowej reportaże (Hipnoza, Taniec na cudzym weselu). Głównym motywem jest tu splątanie losów ludzkich; większość opowieści dotyka problematyki poszukiwania tożsamości bądź powikłanych historii polsko-żydowsko-niemieckich związanych przede wszystkim z II wojną światową i latami powojennymi – m.in. tragedią roku 1968 – ale także nierzadko sięgających głębiej w historię opisywanych rodzin lub miejscowości. W swych utworach fabularnych lub fabularyzowanych Hanna Krall chętnie stosuje techniki reportażowe: skrót, ekspozycję detali, które urastają niekiedy do rangi leitmotivów, komentarz odautorski. Pokazywanie konstrukcji, szwów, warsztatu pisarskiego jest jedną z cech charakterystycznych tej twórczości, nadając jej pozory surowości, a zarazem podkreślając grę między prawdą i fikcją.

Statuetka Felka

Statuetka Felka

Statuetka Felka upamiętnia Rafaela Felixa Scharfa urodzonego w 1914 roku na Krakowskim Kazimierzu, absolwenta krakowskiego Gimnazjum Hebrajskiego i Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziennikarza krakowskiego „Nowego Dziennika”. Choć większość swojego życia spędził w Londynie, dokąd wyjechał w 1938 roku, Scharf, nazywany przez przyjaciół Felkiem, zawsze pozostał zaangażowany w sprawy polsko – żydowskie i w idee budowania mostów pomiędzy Żydami i Polakami. Przez ostatnie 14 lat życia współtworzył Fundację Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Zmarł w Londynie we wrześniu 2003 roku. Autorem Statuetki Felka jest krakowski rzeźbiarz Jerzy Noworól.

Dodaj komentarz