• 2008-11-14

Juliusz Cezar w Teatrze Polskim

19 i 20 listopada 2008 o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbędzie się spektakl Juliusz Cezar. Po raz pierwszy inscenizacja tej tragedii szekspirowskiej w przekładzie Stanisława Barańczaka będzie grana we Wrocławiu. Doskonały tekst opowiada o mechanizmach władzy. Tragizm ukazany jest na przykładzie dwóch postaci: Cezara oraz Brutusa. Dramat rozważa problem, czy stoicka cnota i praworządność Brutusa usprawiedliwiają morderstwo tyrana, nawet jeśli dochodzi do obalenia dyktatury.

Tekst Juliusza Cezara wpasowuje się w nowoczesny entourage, odsłaniając odwieczny mechanizm sprawowania władzy oraz tego, jak się o władzę walczy i jak się ją traci: ogłupiali i naiwni obywatele Rzymu są nękani przez zamaskowanych młodzieńców, którzy na plakatach z obliczem Cezara wypisują hasło pedał i rysują swastyki. Zamiast sceny bitwy wojsk Brutusa i Oktawiusza można zobaczyć fragmenty instalacji wideo Jacka Zachodnego, na której na wrocławskim Rynku ścierają się młodzi prawicowcy i krzewiciele tolerancji. Opowieść o tragicznych losach Cezara staje się więc pretekstem do refleksji nad tym, jak dalece można zawierzyć ideologii. Finał sugeruje, że to, przeciwko czemu walczymy, często staje się naszym udziałem.

Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Brzyk, wystąpią między innymi: Andrzej Mrozek (Juliusz Cezar), Wojciech Ziemiański (Brutus), Wiesław Cichy (Kasjusz), Michał Majnicz (Marek Antoniusz).

Teatr Polski
ul. G. Zapolskiej 3
50-032 Wrocław

Dodaj komentarz