Szaleńcy. My pierwsza brygada – w 90. rocznicę Odzyskania Niepodległości

W dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości – 11 listopada 2008 r. – o godzinie 20.00 w kinie Iluzjon odbędzie się pokaz filmu Szaleńcy z cyklu My pierwsza brygada. Film nagrodzono w roku 1929 Grand Prix i Złotym Medalem na Wszechświatowej Wystawie w Paryżu. Pięć lat później ponownie wprowadzono go na ekrany, tym razem w wersji dźwiękowej. Film zachował się w niemej, niekompletnej kopii.

Prezentacja filmu Leonarda Buczkowskiego zapowiada międzynarodowe seminarium na 100-lecie polskiego filmu Wspólne dziedzictwo – polonica w archiwach światowych, poświęcone polskim motywom w kinematografii światowej oraz poszukiwaniom zaginionych kopii rodzimych filmów. Seminarium odbędzie się w dniach: od 26 do 29 listopada.

Projekcji filmu towarzyszyć będzie kwartet muzyczny w składzie: Marta Maślanka – cymbały i instrumenty perkusyjne, Robert Siwak – instrumenty perkusyjne, Paweł Szamburski – klarnet, klarnet basowy, Patryk Zakrocki – altówka. W hallu kina zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona polskiemu kinu okresu niemego.

Szaleńcy

Szaleńcy

Udany debiut Leonarda Buczkowskiego przedstawia walkę Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego o odzyskanie niepodległości. Akcja rozpoczyna się w roku 1914 r., kiedy to w biurze werbunkowym spotykają się Jerzy Recki – student z Zurychu i praktykant Filipek. Ich przyjaźń okaże się wartością bezcenną na bitewnych szlakach. Kiedy w potyczce z Rosjanami Recki zostaje ranny, Filipek ratuje go zanosząc do pobliskiego dworu. Córka dziedzica – Zofia otacza rannego czułą opieka, a jej młodszy brat Kazik wykazuje się nie lada bohaterstwem ukrywając go przed wrogimi oddziałami. Kiedy Recki odzyskuje siły razem z Kazikiem i Filipkiem dołączają do Legionów. Niestety Kazik ginie w boju. Nad jego mogiłą koledzy śpiewają żołnierską pieśń.

Filmoteka Narodowa
ul. Puławska 61
00-975 Warszawa

Dodaj komentarz