Pascal Quignard Noc seksualna

Nakładem gdańskiego wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka Pascal Quignard Noc seksualna. Książka stanowi wspaniały i tajemniczy album Pascala Quignarda, składający się z setek reprodukcji dzieł sztuki Zachodu i Wschodu od czasów najdawniejszych do współczesnych, oraz z autorskiego tekstu laureata Nagrody Goncourtów i Nagrody Akademii Francuskiej.

Ta niesamowita książka ukazała się u Flammariona. W niedługim czasie ukaże się – symultanicznie – w przekładach na wiele języków, między innymi na polski. Obcowanie z tą książką Quignarda stanowi doświadczenie niezwykłe, intensywne i ryzykowne. Quignard wciąga jak wir. Zaprasza w podróż przyprawiającą o zawrót głowy, ponieważ pyta edykalnie. Końcem życia jest śmierć. A co jest życia początkiem?

Pascal Quignard uparcie powraca w swej twórczości do największej i dręczącej ludzi na wszystkich kontynentach, od wieków, od niezliczonych pokoleń tajemnicy: jak to się dzieje, że jesteśmy? Gdzie byliśmy, kiedy nas nie było? Kto nas zrobił? Dlaczego scena kopulacji budzi tak wielkie zainteresowanie, przerażenie, tak straszną trwogę, ale jednocześnie staje się natchnieniem dla największych artystów pióra i pędzla, dłuta i piórka? Dlaczego o kopulacji milczy się wstydliwie, a macierzyństwo rozczula? Co w scenie pierwotnej, zwanej też prymitywną, kryje się tak strasznego i jednocześnie tak wspaniałego? Tak, to wielka tajemnica, której Pascal Quignard poświęcił swoje dzieło.

Noc seksualna Pascala Quignarda to więcej niż literatura, więcej niż tak zwane wydarzenie literackie. To skok w przepaść i śpiew zimorodka. Odchylenie zasłony. Mądry gest prawdziwego artysty. To arcydzieło słowo-obrazu. /Krzysztof Rutkowski Tajemniczy album/

Pascal Quignard o sobie: Urodziłem się w Normandii, w Verneuil-sur-Avre, 23 kwietnia 1948 roku. Czytanie rękopisów dla Gallimarda rozpocząłem w lipcu 1969 roku. W roku 1990 zostałem sekretarzem generalnym wydawnictwa. W roku 1992 założyłem z François Mitterrandem Festiwal Oper i Teatru Barokowego w pałacu w Wersalu. W roku 1992 zrezygnowałem z pisania w prasie. Na początku roku 1994 rozwiązałem Festiwal Oper Barokowych i wystąpiłem z wydawnictwa Gallimard. Od kwietnia 1994 roku wyłącznie czytam i piszę.

Quignard po polsku: Wszystkie poranki świata (1997), Taras w Rzymie (2001, 2006), Seks i trwoga (2002), Albucjusz (2002), Błędne cienie (2004), Życie sekretne (2006).

Przełożył Krzysztof Rutkowski
Informacje dodatkowe: oprawa twarda, szyta, z obwolutą, ilustracje kolorowe, format 200 x 270 mm, 280 s.
ISBN 978-83-7453-877-0

Dodaj komentarz