• 2008-10-30

Mariusz Urbanek – Waldorff. Ostatni baron Peerelu

Nakładem wydawnictwa Iskry ukazała się książka Mariusza Urbanka: Waldorff. Ostatni baron Peerelu. Opowieść o życiu Jerzego Waldorffa, ostatniego barona PRL-u i strażnika narodowej pamięci, legendy polskiej krytyki muzycznej, człowieka, który uratował przez zagładą Stare Powązki w Warszawie i przeprowadził największą w Polsce Ludowej prywatną, a więc nielegalną zbiórkę pieniędzy na wykup willi Atma w Zakopanem, w której powstało Muzeum Karola Szymanowskiego.

Opowieść o przedwojennym flircie Waldorffa z faszyzmem, powojennym współtworzeniu tygodnika Przekrój, fascynacji muzyką Szymanowskiego i najmądrzejszym psie na świecie – jamniku Puzonie, który był jego nieodłącznym towarzyszem podczas występów w telewizji. O przyjaźniach z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim i Stefanem Kisielewskim, młodzieńczym romansie z tajemniczym Isiem oraz o 60-letnim związku Jerzego Waldorffa z tancerzem Mieczysławem Jankowskim.

Mariusz Urbanek – pisarz, publicysta, redaktor miesięcznika Odra i Gazety Wyborczej, autor m.in. biografii: generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie, Stefana Kisielewskiego – Kisiel i Juliana Tuwima – Tuwim. W 2006 r. nakładem Iskier ukazała się jego saga rodziny Kisielewskich: Kisielewscy: Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek, a w 2007 biograficzny reportaż Zły Tyrmand, historia życia Leopolda Tyrmanda z Dziennikiem 1954 w tle.

Książka o Waldorffie – mówi – podobnie jak biografie Tyrmanda, Kisiela czy Tuwima jest równocześnie opowieścią o pogmatwanej historii Polski w XX wieku. A przede wszystkim o Peerelu, surrealistycznym tworze, który tak trudno zrozumieć ludziom urodzonym później.

wydawca: Iskry
miejsce wydania: Warszawa
data wydania: 28 października 2008
nr wydania: I
ISBN: 978-83-244-0082-9
liczba stron: 348
kategoria: biografie, wspomnienia
opracowanie graficzne: Andrzej Barecki
format: 150 x 235 mm
oprawa: twarda z obwolutą

Dodaj komentarz