• 2008-10-23

Syndykat – nowa powieść Diny Rubiny

24 października 2008 roku o godzinie 18.00 w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się spotkanie promujące najnowszą książkę Diny Rubiny Syndykat. Autorka będzie obecna na spotkaniu.

Dina Rubina, urodzona w Taszkencie w 1953 roku zadebiutowała w wieku 16 lat w młodzieżowym czasopiśmie literackim Juność, a mając 25 lat została członkiem Związku Pisarzy. Jedno z jej opowiadań zostało sfilmowane, a kilka innych wystawiano w moskiewskich teatrach po jej przeprowadzce do stolicy.

Prawdziwą sławę pisarka uzyskała jednak w latach dziewięćdziesiątych, już na emigracji w Izraelu, gdzie obecnie mieszka. Jest w tej chwili jedną z najbardziej znanych autorek piszących po rosyjsku i laureatką kilku izraelskich nagród literackich. Jej książki przetłumaczono na 15 języków, a sama pisarka doczekała się monografii autorstwa Joanny Mianowskiej Dina Rubina – wczoraj i dziś (Wydawnictwo Adam Marszałek).

Mimo, że Dina Rubina w swoim dorobku pisarskim ma już około trzydziestu książek, z których ponad dziesięć przełożono na kilkanaście języków, przyznaje, że pisanie nie zawsze przychodzi jej z łatwością: Proces pisania bywa zwodniczy. Naprawdę trudno jest napisać sześciuset stronicową powieść, a kiedy już się ją skończy to przychodzi okropnie ciężki okres, kiedy człowiek ma wrażenie, że już nigdy nie będzie w stanie niczego napisać. Jednak na kilka tygodni przed tym, jak to nastąpi przychodzi miła refleksja, że już prawie się skończyło i brakuje zaledwie kilku ostatnich pociągnięć pióra… Pisanie jest ciężką pracą.

Został nakręcony film w świetnej obsadzie na podstawie powieści Na górnej Masłowce, a ostatnia powieść Diny Rubinej – Syndykat, została nominowana do rosyjskiego odpowiednika Nagrody Bookera. Powieść Syndykat, tak jak wcześniej Oto idzie Mesjasz!, też nominowana do tej nagrody, została uznana za zbyt skandalizującą i kontrowersyjną, a nawet obrazoburczą.

Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17, Kraków

Dodaj komentarz