• 2008-10-16

The Game – fotografia, obiekt, instalacja

Od 18 października do 14 listopada potrwa wystawa Mareka Radke The Game – fotografia, obiekt, instalacja. PATIO CS zaprasza na wyjątkową wystawę – The Game prezentacja twórczości Marka Radke. Artysta zaprezentuje, czy też raczej zaaranżuje, w przestrzeniach trzech galerii (Nowa Przestrzeń, Domek Ogrodnika i Patio) najważniejsze cykle prac z ostatnich trzech lat swojej twórczości – fotografie obiekty, instalacje.

Anna Saciuk-Gąsowska, kustosz Muzeum Sztuki w Łodzi, we wstępie do katalogu wystawy pisze:

Game jest słowem wieloznacznym. Nie ma polskiego odpowiednika o tak obszernej zawartości semantycznej. Można je rozumieć jako gra, ale też zabawa, żart i mecz. Game w odniesieniu do wystawy dzieł Marka Radke należy tłumaczyć na dwa wyrazy o różnym znaczeniu. To zabawa kolorowymi klockami, zawieszonymi w przestrzeni czy spoczywającymi na podłożu, ale przede wszystkim gra. Jest to gra artysty z przestrzenią, ze światłem, formą i kolorem, ale Radke zaprasza do niej również widzów.
Dzieła Marka Radke są zbudowane z prostych figur geometrycznych, ale ich lekkość, wrażliwość na dotyk i podmuchy nie gwarantuje stabilności, wprowadza chaos, ożywia emocje. Organizując przestrzeń, zawłaszczając ją, artysta całą zmienia w obraz. Gra powoduje napięcie, trzeba zebrać się na odwagę, aby przekroczyć niewidzialną granicę i z widza stać się uczestnikiem, odczuwającym nie tylko fizyczną bliskość obiektów. Wchodzi się w mikrokosmos, stworzony przez artystę, otwiera się miejsce dla medytacji.

Fot. Marek Radke

Marek Radke – urodzony w 1952 w Olsztynie. W latach 1972-78 studiował sztukę i pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytet Poznański. 1983 wyemigrował do Finlandii, a 1984 do Niemiec.
W 2008 otrzymał stypendium Pollock Krasner Foundation mieszka i tworzy w Bielefeld i Oerlinghausen.
W dniu 16 października, Pan Radke, poprowadzi również wykład otwarty.

Wernisaż: 17. października (piątek), godzina 17.00
Galeria Nowa Przestrzeń – ul. Rewolucji 1905 roku nr 52, Łódź

Dodaj komentarz