• 2008-10-16

Osobista pustynia

17 października o godzinie 19.00  w ABC Gallery w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Piotra Korzeniowskiego Osobista pustynia. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował na Wydziale Malarstwa u prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w pracowni malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią.

Fot. Piotr Korzeniowski

Punktem wyjścia dla prezentowanych na wystawie prac jest obraz fotograficzny. Jednak odciśnięty w malarskiej materii ślad rzeczywistości nie jest tylko prostą transpozycją jednego medium w drugie. Korzeniowski dokonując takiego przemieszczenia odziera fotografię z niepotrzebnych kontekstów i percepcyjnych naleciałości wydobywając zeń jedynie fakturę bądź czystą geometryczną formę. To punkt, który prowokuje do dalszych poszukiwań. Forma staje się bardziej giętka, mobilna i zróżnicowana. Powstają w ten sposób wieloelementowe obiekty wraz z szeregiem ukrytych w nich ruchliwych układów i kształtów. To próba zamknięcia w obszarze obrazu malarskiego zasadniczych opozycji tj. różnorodność i jedność, zmienność i stałość.

Fot. Piotr Korzeniowski

Za fasadą frapujących eksperymentów formalnych kryje się osobista pustynia Korzeniowskiego. Abstrakcyjny kontur jego malarstwa, tak bardzo przypominający pustynny pejzaż, fotograficzne zestawienia fragmentów ludzkiego ciała z bezkresem naturalnych krajobrazów – wszystko to komponuje się w merytorycznie spójną wizję tej prezentacji. Można też przypuszczać, że w samym akcie twórczym artysta odnajduje tytułową pustynię.

Wystawa trwa do 8 listopada 2008

ABC Gallery
ul. Garbary 38/6
61-869 Poznań

Dodaj komentarz