• 2008-10-15

Je t’aime… moi non plus – Sławomir Toman

Od 17 października do 7 listopada w Galerii Białej w Lublinie można oglądać prace Sławomira Tomana na wystawie pt. Je t’aime… moi non plus. Tytuł wystawy to tytuł piosenki – hymnu rewolucji seksualnej we Francji lat sześćdziesiątych, napisanej przez Serge’a Gainsbourga. Jest przeczeniem, niewystępującym w języku polskim i można ją przetłumaczyć: Kocham cię… ja również nie.

Artysta konsekwentnie od lat zajmuje się malarstwem, który formalnie bliski jest fotorealizmowi. Prezentowane na wystawie obrazy, zarówno osobno – jak i w całości odnoszą się do tytułowej dychotomii. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Nie kocham, czy nie jestem kochany? Motywy malarskie jak przedmioty i wizerunki, które układają się w swoistą układankę znaczeniową są wynikiem osobistego wyboru malarza stając się przekazem bardziej uniwersalnym, ale z możliwością własnej interpretacji.

Sławomir Toman (ur. 1966 r) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Ecole de Beaux-Arts w Rennes we Francji. Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji i Ministra Kultury RP. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne m.in. w Galerii Pryzmat w Krakowie, Grodzkiej w Lublinie (2001), Galerii Kameralnej w Słupsku (2002), Otwartej Pracowni w Krakowie, Galerii Karowej w Warszawie (2003), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2005), Galerii Piekary w Poznaniu (2006). Uczestniczył w wystawach zbiorowych, m.in. /W tym szczególnym momencie/ w CSW w Warszawie (1998), /Pamięć i Uczestnictwo/ w Pałacu Opatów w Gdańsku (2005), /Nowe Tendencje w Malarstwie Polskim/ w Galerii BWA w Bydgoszczy (2006). Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce /Arteon/ w 2001 roku.Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995) i Ministra Kultury RP (2002). Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce Arteon w 2001 roku. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Dodaj komentarz