• 2008-10-13

Julita Malinowska, Gesty

15 października 2008 roku w Galerii Lamelli w Krakowie zostanie otwarta wystawa prac Julity Malinowskiej zatytułowana Gesty. Prezentowany cykl obrazów powstał w przeważającej większości w 2008 roku. Płótna pokryte są w całości lub tylko w części subtelnymi płaszczyznami jasnych, ciepłych i chłodnych barw. Na gładkim, geometrycznie dzielonym tle artystka usytuowała ciemne figury dziecięcych postaci. Prace uderzają monumentalizmem i prostotą.

Julita Malinowska

Julita Malinowska

Mimo narzucającego się narracyjnego ich charakteru, nie ewentualna, aczkolwiek pociągająca, możliwość opowieści odgrywa tu zasadniczą rolę. Treść prac artystki stoi w cieniu ich estetycznej wartości. Podobnie język zostaje zastąpiony przez gest. Bohaterowie Julity Malinowskiej upatrują w geście i ciele sposobności satysfakcjonującego i pełniejszego porozumienia. Nagie ciała zdają się wyrażać więcej niż zdolni jesteśmy sobie opowiedzieć. Siła wyrazu płócien zbliża się do komunikacyjnego potencjału gestu, nawet najbardziej delikatny ruch i barwa kierują w stronę odbiorcy informację.

Ekspresja ciał wyraża, szczególnie w przypadku dzieci, pełniejsze spektrum emocji niż mowa. Gesty ujawniają wewnętrzne treści obserwowanych bohaterów, także na płaszczyźnie nieuświadomionej przez nich samych, są jednocześnie próbą komunikacji z drugim człowiekiem. Każda z postaci skonfrontowana jest z inną i każda uchwycona jest w indywidualnej pozie. Część z gestów daje się łatwo zinterpretować, może być ekspresją radości, komunikacją emocji. Część natomiast trudna jest do identyfikacji – te gesty dysponują znaczeniami, które wybiegają poza naturalne przykłady ekspresji. Mogą być zabawą. Komunikacją, której znaczenia dostępne są tylko dzieciom.

Julita Malinowska ukończyła, dyplomem z malarstwa u prof. Andrzeja Bednarczyka, ASP w Krakowie. Studiowała także na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii i na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2005 roku zajęła II miejsce w konkursie Samsung Art Master, w 2006 roku otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2008 roku Stypendium Fundacji Pro Artibus „Artist in residence” (Tammisaari, Finlandia).

Dodaj komentarz