• 2008-10-11

Czarne charaktery. Sztuka jest przemocą

Do 26 października w CSW Łaźnia w Gdańsku potrwa wystawa Olafa Brzeskiego Czarne charaktery. Sztuka jest przemocą. Artysta (ur. 1975 r.) jest absolwentem wydziału rzeźby wrocławskiej ASP. Debiutował, wygrywając konkurs na pomnik Pomarańczowej Alternatywy, kamiennego krasnala, stojącego na ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Pracuje w brązie, żywicach, ostatnio w ceramice, tworząc zamknięte narracyjne projekty ukazujące zdeformowaną wersję rzeczywistości.

Na wystawę indywidualną w CSW Łaźnia złożą się dwa z nich, wcześniej zrealizowane w BWA Wrocław: Tylko dla ludzi (Galeria Awangarda, 2006 r.) i Czarne charaktery – czyli długo oczekiwana zmiana ról (Galeria Szkła i Ceramiki, 2008 r.). W pierwszym projekcie element najważniejszy to destrukcja, odczytana jako podstawowy wyraz aktywności twórczej człowieka.

Olaf Brzeski

Czarne charaktery to zamknięty projekt, w którego ramach narasta charakterystyczny dla Brzeskiego zmutowany obraz rzeczywistości. Sterylna i minimalistyczna przestrzeń galerii ulega degeneracji i zmienia się w mroczny gabinet myśliwego. Sam myśliwy, ofiara własnych działań, regulacji natury, prób panowania nad nią, znika, staje się zupełnie zbędny, a kolekcja jego trofeów przechodzi transformację.

Projekt we współpracy z BWA Wrocław Galeria Sztuki Współczesnej
Kurator: Joanna Stembalska (BWA we Wrocławiu)
Współpraca: Agnieszka Kulazińska

Dodaj komentarz