• 2008-09-30

Performance Pawła Dudzińskiego

10 października 2008 r. o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Pasaż Tertila w Tarnowie odbędzie się Performance Pawła Dudzińskiego. Artysta urodził się w 1944 roku w Lublinie. W latach 1963-68 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydział Architektury Wnętrz. Ostatecznie dyplom uzyskał w 1973 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Katedrze Rzeźby, pod kierunkiem docentów: Jerzego Boronia i Borysa Michałowskiego. W latach 1968-69 tańczył zawodowo w Zespole Pieśni i Tańca Ślask Stanisawa Hadyny. Zaraz po dyplomie, przez rok, był adeptem w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu.

Fot. Joanna I. Sokołowska

Fot. Joanna I. Sokołowska

W Świętochłowicach, w 1974 roku – wraz z Bożena Dudzińską – założył Grupę Aktywności Intuicyjnej gdzie po raz pierwszy konfrontuje żywą muzykę i niczym nie skrępowane działania plastyczne i ruchowe. W tym czasie bierze również udział we wszystkich wystawach rzeźby okręgu ZPAP Katowice, wygrywa konkursy na projekty pomników.

Od 1981 roku mieszka z rodziną i tworzy w Zamościu. W 1983 roku jest jednym z zaożycieli Klubu Jazzowego Kosz. Własne poszukiwania środków wypowiedzi artystycznej zaowocowały powołaniem do życia Grupy Terapeutycznej Performer, od 1989 roku przemianowanej na Teatr Performer.
Performer wykracza poza, nawet najszerzej rozumiany, teatr. Grupa Dudzińskiego, w prezentowanych spektaklach, swobodnie przechodzi pomiędzy muzyką, formami plastycznymi, pantomimą, action painting. Nie ma słów opisujących odczucia rozgrywajace się u widza. Przeraża i fascynuje. Programowy brak scenariusza i reżyserii tylko potęguje zagubienie przypadkowego widza. Konfrontacja z przypadkowymi widzami, spotkanie z nieznanym zbliża dokonania Teatru Performer do czystego rytuału.
Twórczość Pawła Dudzińskiego zmierza coraz bardziej ku bezgranicznej improwizacji i czystym rytuałom prasłowiańskim. Jak sam mówi: Zrozumiałem, że jestem na właściwej drodze i zmierzam w głąb – ku prawdziwej syntezie sztuk.

Fot. Joanna I. Sokołowska

Fot. Joanna I. Sokołowska

Paweł Dudziński wykonuje unikalne instrumenty muzyczne: djemba, didjeridu, trombity, a również meble użytkowe. Jest czonkiem ZPAP od 1972 roku, czonkiem ZAR od 1984 roku.

Galeria Miejska Pasaż Tertila, Rynek 4, Tarnów

1 komentarz do artykułu “Performance Pawła Dudzińskiego”

  1. Anonymous

    jesteście super wasza fanka Maryla chropaczów, kocham całą rodzinę ,Sambor i tak straci skórę zostanie wymyty ,Pa

Dodaj komentarz