• 2008-09-30

Lalki

4 października o godzinie 17.00 w Galerii Jabłkowskich w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Widmańskiej Lalki. Wystawa ta, to cykl fotografii utrzymanych w barwnej, nieco bajkowej scenerii przedstawiających mroczne i tajemnicze kobiety, kobiety-lalki. Chociaż ich spojrzenia są martwe, zachwycają urodą i zachęcają widza do dokładnego przyjrzenia się. Są to niezwykle sugestywne, wrażliwe i bardzo malarskie fotografie. Zresztą sama autorka przyznaje się do czerpania świadomych i nieświadomych inspiracji z malarstwa renesansowego i barokowego.

Fot. Katarzyna Widmańska

Malarskość fotografii Katarzyny Widmańskiej widać również w sposobie operowania światłem oraz sposobie gospodarowania przestrzeni kadru, gdzie wszystko po najmniejszy detal jest dokładnie zaplanowane. Katarzyna Widmańska w swoich fotografiach, używa fotograficznego medium w sposób przejmujący i bardzo sugestywny, wprowadza widza w studium kobiecości, dokonując podróży w głąb siebie, swoich emocji. Tym razem czyni to za pomocą lalek. Fotografie przemawiają do nas nie tylko przepiękną formą, ale mówią również za pomocą gestów fotografowanych kobiet. – Krzysztof Łapka

Fot. Katarzyna Widmańska

Katarzyna Widmańska – absolwentka Instytutu Sztuki ASP w Krakowie, uzyskała dyplom z rysunku w pracowni prof. Piotra Jargusza. Największą jej pasją stała się jednak fotografia, którą zainteresowała się pod koniec studiów, a której poświęciła się bez reszty, wkładając w nią całą duszę oraz plastyczne umiejętności.

Ważniejsze wystawy indywidualne:
Club Oko Cafe, Kraków 2005
Galeria OBOK ZPAF, Warszawa 2006
Koffeina cafe, Kraków 2006
Galeria Kopyto, Racibórz 2006
Galeria Fotografii DeKa, Rybnik 2007
Galeria Suplement, Bytom 2007
Galeria Warto, Wodzislaw Œlšski 2007
Galeria 9, Gliwice 2008
Galeria Przy Schodach, Katowice 2008
Galeria Prospero, Lublin 2008

Wystawę oglądać można do 13 listopada

Galerii Jabłkowskich, ul. Chmielna w Warszawie.

1 komentarz do artykułu “Lalki”

  1. mix

    pięknie u p. Widmańskiej

Dodaj komentarz