• 2008-09-30

IV KRAKOWSKIE DNI LITERATURY

Od 9 – 11 października 2008 r. potrwają IV Krakowskie Dni Literatury. Tegoroczna edycja Festiwalu upływa pod znakiem 10. jubileuszu stypendiów literackich w Willi Decjusza, od 2004 roku znanych jako Homines Urbani.

Homines Urbani to realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza program stypendiów rezydenckich dla pisarzy, tłumaczy i krytyków literackich z Polski, Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji oraz krajów niemieckojęzycznych.

Od dziesięciu lat, dwa razy w roku (wiosną i jesienią) przyjeżdżają do Krakowa ludzie pióra z wielu krajów Europy. Mieszkają w zabytkowej oficynie na terenie otoczonej parkiem, renesansowej posesji. Pracują nad własnymi projektami twórczymi, uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, nawiązują kontakty, poznają się i wzajemnie inspirują. Podczas stypendium inicjują i współorganizują spotkania literackie, dyskusje i warsztaty.

Tytuł IV Krakowskich Dni Literatury nawiązuje do budowanej przez stypendystów Willi Decjusza wielojęzycznej i ponadnarodowej sieci kontaktów literackich. Na festiwal do Krakowa przyjedzie blisko osiemdziesięciu autorów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Szwajcarii, którzy uczestniczyć będą w licznych i różnych pod względem formy i miejsca spotkaniach z czytelnika-mi. Inaugurację festiwalu uświetni premiera antologii wybranych tekstów autorów – stypendystów programu Homines Urbani, pt. Ludzie, miasta.

Stowarzyszenie Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 17a, 30-233 Kraków

Dodaj komentarz