• 2008-09-29

Zmarł Paul Newman

26 września 2008 w wieku 83 lat w swoim domu na raka płuc zmarł Paul Newman – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser, kompozytor i producent filmowy. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie Srebrny kielich (1954). Pozytywne recenzje otrzymał dopiero za rolę boksera Rocky’ego Graziano w Między linami ringu (ang. Somebody Up There Likes Me).

Najsławniejsze role Newmana z lat sześćdziesiątych to ambitny mistrz pływacki z The Hustler (1961), seksualnie drapieżny Hud (1963) i więzienny kompan w Cool Hand Luke (1967). Jego mniej udane kreacje z tego okresu podkreślały albo zwierzęcą energię (gwałciciel w The Outrage 1964) albo ciętą inteligencję (w romantycznej komedii New Kind of Love 1963 i Torn Curtain Alfreda Hitchcocka z 1966).

U schyłku lat sześćdziesiątych Newman zaangażował się w produkcję filmową i reżyserię. W roku 1969 założył wraz z Sidney’em Piotier, Barbrą Streisand, Stevem McQuennem i kilkoma innymi gwiazdami, studio produkcyjne, First Artists. Debiut reżyserski Newmana, Rachel, Rachel (1968) przyniósł mu nagrodę dla najlepszego reżysera, przyznaną przez Koło Nowojorskich Krytyków Filmowych.

W latach 70., na długo przed Brokeback Mountain, wzburzył całe Hollywood, gdy wyraził chęć zagrania głównej roli w adaptacji bestsellerowej powieści The Front Runner, opowiadającej o homoseksualnej miłości między trenerem drużyny a zawodnikiem; film nigdy nie powstał.

Późne lata siedemdziesiąte obfitowały w odważne projekty filmowe, np. Buffalo Bill i Indianie (1976), futurystyczna saga Kwintet (1979), Slap Shot (1977) i niekomercyjny Basen topielców (1976). W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych Newman odtwarzał role starszych osób, zaś jego styl gry dojrzał, nabierając pewnego ascetyzmu. Wystąpił m.in. w Bez złej woli (1981), Mr. And Mrs. Bridge (1990) i Werdykcie (1982), gdzie zagrał alkoholika oraz w The Hudsucker Proxy (1994).

Jego wyjątkowa pozycja w świecie filmu została potwierdzona honorową Nagrodą Akademii w roku 1985 i Oskarem dla najlepszego aktora za Kolor pieniędzy Martina Scorsese.

1 komentarz do artykułu “Zmarł Paul Newman”

  1. Anka

    Jak byłam młoda, to się w nim kochałam a moja koleżanka nosiła Jego zdjęcie w portfelu :D Miał bardzo bogatą filmografie i miał urozmaicone życie. Myślę, że założenie fan klubu Paula Newmana chociażby na kipme byłoby dobrym pomysłem. Byłoby gdzie powspominać, wrzucać foty, filmiki i trochę podyskutować :)

Dodaj komentarz