Jan Kiepura i Marta Eggerth

Do 19 grudnia 2008 roku w Muzeum Regionalnym w stalowej Woli potrwa wystawa Jan Kiepura i Marta Eggerth. Wystawa przygotowana przez Muzeum w Sosnowcu, prezentuje sylwetkę wybitnego śpiewaka operowego Jana Kiepury (1902-1966). Wyodrębnia ona wiele biograficznych wątków z prywatnego życia artysty, od najmłodszych lat spędzonych w rodzinnym domu w Sosnowcu, po pobyt w szkole i służbę w wojsku.

Fot. Marta Eggerth

Na ekspozycji zaprezentowana jest również pierwsza znacząca opinia na temat możliwości głosu z 1920 r., wydana przez prof. Wacława Brzezińskiego. Resztę zdjęć stanowi dokumentacja jego baśniowej kariery śpiewaczej, dowodzącej różnorodności kreacji artystycznych i ciągłych poszukiwań twórczych.

Fot. Marta Eggerth

Wystawa ukazuje także historię związku małżeńskiego Kiepury z Martą Eggerth, pochodzącą z Węgier, znakomitą śpiewaczką operetkową i filmową, z którą łączyła go także współpraca zawodowa. Wystąpili razem w filmach Moje serce Cię wzywa, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Zdobyć Cię muszę. Ostatni wątek tematyczny stanowią zdjęcia i dokumenty dotyczące uroczystości pogrzebowych Jana Kiepury z 1966 roku.

Hotel Hutnik, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12

Dodaj komentarz