Bodo – Pieśniarz Warszawy

4 października 2008 o godzinie 19:00 w Domu Kultury Śródmieście (Scena na Smolnej) w Warszawie będzie można zobaczyć spektakl w reżyserii Alicji Choińskiej Bodo – Pieśniarz Warszawy. Inspiracją spektaklu był film dokumentalny Stanisława Janickiego Za winy niepopełnione, opowiadający o życiu Eugeniusza Bodo, a zwłaszcza o tragicznym jego końcu w sowieckim łagrze. Zbieg okoliczności, niezrozumienie sytuacji i ponura sowiecka rzeczywistość doprowadziły Eugeniusza Bodo do osadzenia go w moskiewskim więzieniu na Butyrkach. W tym właśnie miejscu dzieje się spektakl. Tu osamotniony Bodo, oskarżony o szpiegostwo, znajduje w nowo przybyłym więźniu Alfredzie Mirko wiernego przyjaciela i słuchacza. Zwierza mu się, opowiada całe swoje życie. Rozmowa z nieobecnym na scenie przyjacielem, piosenki z kabaretów i filmów, to zdarzenia wypełniające ten spektakl.

Spektakl został wyreżyserowany przez Alicję Choińską na podstawie jej własnego scenariusza, opracowanie muzyczne oraz akompaniament są dziełem Zbigniewa Rymarza, w rolę Bodo wcielił się Marek Ravski, któremu towarzyszy Izabella Bukowska. Premiera spektaklu odbędzie się 4 października 2008 r. o godzinie 19:00 w Domu Kultury Śródmieście w ramach V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Retro im. Mieczysława Fogga.

scen. i reż.: , kierownictwo muz.: Zbigniew Rymarz, wyst.: Marek Ravski jako Bodo, Izabella Bukowska, Zbigniew Rymarz

5 października 2008, niedziela, 10:00 i 12:00
Scena na Smolnej
PORANEK FAMILIJNY: Teatr Kafka z Lalką Calineczka wg H. Ch. Andersena
reż.: Katarzyna Podurgiel, wyst.: Anna Poliarusz
Warsztaty artystyczne, prowadzenie: Studio Twórczego Rozwoju – STwóR

6 października 2008, poniedziałek, 19:00
Scena na Smolnej
JUBILEUSZ LITERACKI: Jubileusz Piotra Wojciechowskiego
laudacje wygłoszą: Wojciech Kaliszewski i Paweł Dunin-Wąsowicz, teksty Piotra Wojciechowskiego przeczyta Marian Opania, prowadzenie: Iwona Smolka

Piotr Wojciechowski (ur. 1938 w Poznaniu) – prozaik, reżyser, krytyk filmowy, publicysta. Absolwent dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, geologii Uniwersytetu Wrocławskiego, reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W roku 1967 książką Kamienne pszczoły zadebiutował jako pisarz. W latach 2002-2005 prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca PWSTiF w Łodzi.

Dodaj komentarz