• 2008-09-26

ArchFilmFest / Festiwal Filmów o Architekturze

W dniach od 7 do 9 października w krakowskim Bunkrze Sztuki potrwa ArchFilmFest / Festiwal Filmów o Architekturze. W ramach festiwalu będzie można zobaczyć takie filmy jak: A kind of Architect. Rem Koolhaas, Leben in der Stadt von Morgen, Jean Nouvel – estetyka cudu. Po seansach dyskusje o architekturze kontekstualnej i architekturze poszukującej, o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych.

7 pażdziernik, godz. 18.00

Projekcja filmu A kind of Architect. Rem Koolhaas (96 min.), o którym jego bohater mówił, że to jedyna produkcja o jego twórczości, którą lubi. Film opowiada o trzech realizacjach Rema Koolhaasa i jego biura OMA – ambasadzie holenderskiej w Berlinie, Casa Musica w Porto i bibliotece w Seattle. Dla twórców filmu ważna jest kwestia związków pomiędzy jego realizacjami, a teorią architektury oraz fenomen Rema Koolhaasa świadomie kreującego swój medialny wizerunek. Prezentacja filmu będzie doskonałą okazją do debaty o architekturze poszukującej i jej statusie w Polsce, a także o architekturze jako dziedzinie twórczości i architekcie jako artyście i uczestniku procesu inwestycyjnego. Sztuka architektury według Koolhaasa łączy w sobie pisarstwo, reżyserię, rzemiosło, jest dziedziną bliską literaturze i filmowi. Po seansie dyskusja o konfrontacji architektury kontekstualnej i architektury poszukującej. W rozmowie udział wezmą: Paweł Barczyk (Mobius Architekci), Dawid Hajok (Gazeta Wyborcza) i Dorota Leśniak (Autoportret),

8 październik, godz. 18.00

Projekcja filmu Leben in der Stadt von Morgen (96 min.), o berlińskiej dzielnicy Hansa.
W 1957 roku miała miejsce w Berlinie pierwsza, powojenna wystawa budownictwa. Z okazji Interbau57 zebrała się grupa 64 najbardziej znanych modernistów, aby w jednej z dzielnic Berlina zrealizować swoją wizję idealnego miasta przyszłości. Byli wśród nich Arne Jacobson, Le Corbusier, Oskar Niemeyer i Walter Gropius. Chcieli nie tylko zapewnić mieszkania dla ludzi, którzy stracili je w wojennych bombardowaniach, ale także zaprezentować wizję zielonego miasta i nowego człowieka. Film poświęcony jest analizie życia współczesnych mieszkańców dzielnicy Hansa w Berlinie. 50 lat po zakończeniu inwestycji autorzy pytają o efekt berlińskiego eksperymentu. Czy wielkie hasła postępu, wolności i demokracji znalazły swoje przełożenie na codzienne życie mieszkańców tej dzielnicy? Film jest doskonałym pretekstem do dyskusji o współczesnych obiektach mieszkaniowych oraz utopijnych projektach architektonicznych. W rozmowie udział wezmą Jolanta Drużyńska (Radio Kraków) Michał Olszewski (Tygodnik Powszechny) i Andrzej Wyżykowski (Główny Architekt Miasta).

9 październik, godz. 18.00

Projekcja filmu Jean Nouvel – estetyka cudu (56 min.). Zdaniem Jeana Nouvela – laureata Nagrody Pritzkera z 2008 roku – jeszcze do niedawna najlepszym architektem był ktoś, kto potrafił stworzyć wyjątkową w swej formie strukturę, która zadziwi świat. Dzisiaj gra idzie o to, by stworzyć strukturę, która ukryje swoje walory techniczne, a pozwoli przemówić innym elementom architektury – światłu, symbolice budynku czy kolorowi. Współczesna estetyka to estetyka cudu, w której to, co fizyczne może dzięki technice rozpuścić się w powietrzu. Projekcja filmu będzie doskonałą okazją do dyskusji o idei projektowania we współczesnej architekturze oraz o pojęciach architektury stylowej, kontekstowej i parametrycznej. W spotkaniu udział biorą architekci Piotr Lewicki oraz Krzysztof Ingarden.

Bunkier Sztuki
Pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz