MUZEUM POLSKIE W RAPPERSWIL

W dniach 25-27 września 2008 roku w Rapperswil, Szwajcaria odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa Konfederacja Barska, jej konteksty i tradycje.

Konferencja zorganizowana przy współudziale Muzeum Historii Polski w ramach obchodów 200-lecia urodzin Władysława hr. Platera, fundatora i założyciela Muzeum Polskiego w Rapperswilu (1870) jak i 140-lecia ustawienia obok zamku Kolumny Barskiej (w Szwajcarii nazywanej: Polensaule – Polską Kolumną). Dzięki staraniom Władysława hr. Platera stanęła ona w tym szwajcarskim miasteczku w roku 1868, w stulecie zawiązania Konfederacji Barskiej. Od tej pory kolumna wita wszystkich wchodzących na wzgórze zamkowe napisem Magna Res Libertas i jest symbolem wieloletniej walki Polaków o wolność, jak i dobrych związków polsko-szwajcarskich.

Muzeum Polskie w Rapperswilu (Szwajcaria) jest jedną z najciekawszych i najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami kraju, posiadającą cenne zbiory z punktu widzenia historii Polski i będącą pięknym pomnikiem współpracy polsko-szwajcarskiej solidarności w najtrudniejszych dla Polski okresach. Mieści się w XIII-wiecznym Zamku rycerskim nad Jeziorem Zuryskim. Jego obecność w tym miejscu datuje się od 140 lat. Założycielem Muzeum był Władysław hr. Plater, emigrant z 1831 r.

W tym roku toczy się szeroka debata w społeczeństwie lokalnym i w mediach szwajcarskich nt. roli Muzeum Polskiego w jego bezpośrednim otoczeniu. Dyskusję na temat przyszłości i formy wykorzystania XIII-wiecznego Zamku, wywołała grupa o nazwie Pro Schloss, zrzeszająca Szwajcarów domagających się likwidacji Muzeum Polskiego i lokalizacji w tym miejscu muzeum miejskiego. Mimo iż nie jest to liczna grupa, dzięki dostępowi do jednej z największych regionalnych gazet Obersee Nachrichten (właściciel, Bruno Hug, jest założycielem tej grupy), zyskała znaczny rozgłos.

W debacie wysuwano m.in. argumenty, że Muzeum nie powinno znajdować się w najbardziej emblematycznym dla miasta budynku, bądź że powinno ono zostać zmodernizowane i zbudować lepszą ofertę dla społeczności Rapperswilu. Po spotkaniach mieszkańców gminy z przedstawicielami Muzeum Polskiego, w którym uczestniczyli też m.in. przedstawiciele gminy Rapperswil, mediów zurychskich, grupy Pro Schloss oraz polskich władz, sytuacja się nieco uspokoiła, ale Muzeum Polskie nadal oczekuje na przedłużenie umowy z gminą w sprawie zajmowania pomieszczeń na rapperswilskim zamku.

Istnienie Muzeum Polskiego w sercu Europy Zachodniej jest ewenementem i wymaga pełnego wykorzystania jego atutów, dlatego też Muzeum Historii Polski we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych zaangażowało się w działania mające na celu utrzymanie siedziby i odnowienie wizerunku.

Pod egidą MKiDN prowadzony jest projekt unowocześnienia ekspozycji Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Przewidziana jest też produkcja filmu dokumentalnego nt. historii tej niezwykłej placówki.

Muzeum Polskie w Rapperswilu, Szwajcaria
Muzeum Historii Polski w Warszawie

Dodaj komentarz