• 2008-09-19

Finns on Tour

19 września 2008 r. o godzinie 17.00 w galerii Łódź Art Center odbędzie się wernisaż wystawy Finns on Tour. Wystawa jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Backlight’08 w Tampere (Finlandia). Temat tegorocznego festiwalu jest wyjątkowo przewrotny i już sam tytuł – Tickle Attack (Atak łaskotek) – wskazuje, że będzie śmiesznie, a przynajmniej intrygująco. W prezentowanych pracach znajdziemy elementy humoru, ironii, parodii i absurdu.

Finns on Tour jednocześnie jest zapowiedzią przyszłorocznego Fotofestiwalu w Łodzi, którego program powstał dzięki współpracy z fińskim festiwalem.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace czterech fińskich fotografów:
Tatu Hiltunen
Jorma Mylly
Pekka Niittyvirta
Okko Oinonen

W swoich pracach artyści ci studiują życie rodaków w sposób wierny tematowi wystawy. Kartki pocztowe Helsinek autorstwa Pekka Niittyvirta nie pokazują typowych targów kwiatowych i szczęśliwych ludzi przedstawianych na większości widokówek. Widzimy na nich deszcz, błoto, balowiczów o wczesnym poranku. Humorystyczna fotografia dokumentacyjna Jorma Mylly wnosi komediowy absurd do zestawu prac tej wystawy: strażacy pozują przed płonącym budynkiem. Okko Oinonen stworzył fantazyjny świat w stylu reklamy wokół tematu Na szczycie góry lodowej / Intelektualni Emigranci, podczas gdy Tatu Hiltunen poprzez serię fotografii człowieka i północnej natury zgłębia, co to znaczy być człowiekiem.

Give Me My Fitness (źródło: materiały prasowe)

Give Me My Fitness (źródło: materiały prasowe)

Otwarcie wystawy będzie poprzedzone połączeniem satelitarnym z Tampere, gdzie w tym samym czasie zainaugurowany zostanie Festiwal Backlight’08. Wiceprezydent Jarosław Wojcieszek wraz z wiceburmistrzem Tampere Rittą Ollila dokonają uroczystego powitania przybyłych gości, będą również rozmawiać o współpracy Łodzi i Tampere, które są miastami partnerskimi, przede wszystkim o możliwościach realizacji wspólnych projektów z zakresu kultury i sztuki.

Telekonferencja zaplanowana jest na godzinę 16.30.

Wystawa będzie otwarta od 20 do 30 września 2008 r.

Łódź Art Center
Tymienieckiego 3

Dodaj komentarz