Ekwador. Wzory kultur na równiku

Do 31 stycznia 2009 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można oglądać wystawę Ekwador. Wzory kultur na równiku, która stanowi swoistą podróż po wszystkich regionach tego intrygującego kraju. Prezentowane eksponaty dają możliwość poznania jego archeologicznej przeszłości i współczesnego rękodzieła. Ekspozycja kładzie nacisk na kulturę i różnorodność jej etnicznych korzeni, które wydają się najważniejszymi z całego katalogu ekwadorskich wartości. Oglądamy je z dwóch perspektyw: et-nografa dokumentalisty (archiwalne fotografie i filmy Borysa Małkina) oraz kolekcjonera i pasjonata, gorącego patrioty i miłośnika własnego kraju, Jego Ekscelencji Fernando Floresa, ambasadora Ekwa-doru w Polsce i małżonki ambasadora – pani Marii de Flores.

Ekwador, który swą nazwę zawdzięcza położeniu na równiku, jest jednym z najmniejszych państw Ameryki Południowej i liczy ponad 13 mln mieszkańców. Stolicą państwa jest Quito, którego zabytkowe centrum wpisane zostało w 1978 roku – wspólnie ze Starym Miastem Krakowa – na listę zabytków światowego dziedzictwa kultury.

Ekwador dzieli się na cztery główne regiony geograficzne: costa (wybrzeże), sierra (góry), oriente (wschód, porośnięty tropikalnymi lasami równikowymi) oraz położone na Pacyfiku Wyspy Galapagos. Jest państwem zróżnicowanym nie tylko pod względem geograficznym i przyrodniczym, ale też kulturowym i etnicznym. Na obecny kształt jego struktury etnicznej i bogatej kultury wpłynęły wieki historii. Nie można zatem zrozumieć współczesnego Ekwadoru bez poznania jego przeszłości – tej najodleglejszej, sięgającej czasów preinkaskich, oraz okresu kolonialnego.

Scenariusz wystawy:
Jacek Kukuczka – MEK
Eleonora Tenerowicz – MEK

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Dom Esterki; ul. Krakowska 46

Dodaj komentarz