Yoko Ono Fly. Obiekty, fotografie, wideo, instalacje.

18 września 2008 r. o godzinie 19.00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Yoko Ono z udziałem artystki.

Od ponad pięćdziesięciu lat Yoko Ono jest jedną z czołowych eksperymentalnych i awangardowych artystek – jedną z niewielu kobiet – na międzynarodowej scenie sztuki. W tym czasie była związana z ruchem konceptualnym, performance, Fluxusem i happeningiem, przede wszystkim jednak zawsze była niezależną, pionierską artystką, która kwestionuje koncepcję sztuki i obiektu artystycznego i która znosi tradycyjne podziały pomiędzy dyscyplinami artystycznymi. W swojej praktyce stworzyła odmienny rodzaj relacji z publicznością, zapraszając ją do wzięcia aktywnego udziału w twórczym procesie powstawania dzieła sztuki. W twórczości Yoko Ono spotykają się światy dwóch kultur – Wschodu i Zachodu – które wzajemnie się poszerzają, wzmacniają i pobudzają w ciągłym procesie artystycznej kreacji.

Wystawa Fly w założeniu ma zaakcentować kluczowe, decydujące wątki w bogatej i zróżnicowanej karierze artystycznej Yoko Ono. Prezentacja oparta jest na pracach z cyklu Instrukcje, które dotyczą konceptualnych zasad kryjących się za dziełem sztuki, bądź je kwestionują, kwestii partycypacji widzów w jego produkcji i materialnej realizacji, efemeryczności i desakralizacji obiektu sztuki, jednocześnie, posiadając silne odniesienia społeczne i polityczne, wyrażają krytyczną wizję Yoko Ono.

Prace prezentowane na ekspozycji – Fly, 1970, 25-minutowy film; Blue Room, 1966; Ex It, 1997; Wish Tree, 1997; Talking Sculpture, 2008; Fly, 1963 oraz Memory Paintings, 2008; Mend Piece i Blood Object Clock – zostały wybrane na wystawę w CSW Zamek Ujazdowski
w Warszawie przez samą Yoko Ono.

Wystawa Fly w CSW Zamek Ujazdowski oraz w przestrzeni publicznej Warszawy jest czynna do 26.10.2008

Dodaj komentarz