• 2008-09-16

Współczesna sztuka belgijska

21 września 2008 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się Dzień belgijski, wydarzenie towarzyszące wystawie Współczesna sztuka belgijska. Między konstruktywizmem a figuracją. Będzie można nie tylko bezpłatnie zwiedzić wystawę, ale także zapoznać się z kulturą i walorami turystycznymi Belgii: na parterze cały dzień otwarty będzie punkt informacyjny o Belgii z książeczkami i broszurami o belgijskich atrakcjach, a także czynna będzie księgarenka turystyczna wydawnictwa Pascal.

Dzień belgijski - plakat (źródło: materiały prasowe)

Dzień belgijski - plakat (źródło: materiały prasowe)

O godz. 15.00 autorzy przewodnika Pascala po Belgii opowiedzą o belgijskich ciekawostkach, natomiast o 17.00 odbędzie się wykład prof. dr. hab. Józefa Łaptosa, autora książki o Belgii. Atrakcją pozwalającą poznać smak Belgii będzie degustacja pralinek Mount Blanc. Odbędą się dwie loterie, a także konkurs z nagrodami. To oferta spędzenia czasu dla całych rodzin: podczas zwiedzania wystawy przez rodziców, dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych Świat Smerfów (o g. 11.45 oraz 15.45).

Dzień zakończy się projekcją filmu Vrijdag (Friday) w reżyserii Hugo Clausa – zmarłego w tym roku belgijskiego pisarza i poety, wielokrotnie wymienianego jako kandydata do literackiego Nobla. Uznaje się go za prekursora egzystencjalizmu. Jest autorem kilkudziesięciu różnorodnych utworów prozatorskich i poetyckich, scenariuszy filmowych i teatralnych.

Szczegółowy program:
10.00-18.00 – wstęp wolny na wystawę, informacje kulturalne i turystyczne o Belgii, księgarenka turystyczna wydawnictwa Pascal
11.45-12.45 – Świat Smerfów, zajęcia plastyczne dla dzieci, piwnice
12.00-12.45 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, degustacja belgijskich pralinek Mount Blanc, loteria z nagrodami, Galeria MCK
15.00-16.00 – Belgia jako atrakcja turystyczna, spotkanie z autorami przewodnika Belgia i Luksemburg wydawnictwa Pascal, IV p.
15.45-16.45 – Świat Smerfów, zajęcia plastyczne dla dzieci, piwnice
16.00-16.45 – zwiedzanie wystawy z kuratorem, degustacja belgijskich pralinek Mount Blanc, loteria z nagrodami, Galeria MCK
17.00-18.00 – Co z tą Belgią?, wykład o Belgii w ujęciu społeczno-politycznym poprowadzi prof. dr hab. Józef Łaptos, po wykładzie losowanie nagród w konkursie wiedzy o sztuce belgijskiej z atrakcyjnymi nagrodami: bilety lotnicze do Brukseli ufundowane przez Brussels Airlines, przewodniki po Belgii wydawnictwa Pascal, pralinki Mount Blanc, IV p.
18.00-19.30 – projekcja filmu Vrijdag (Friday) reż. Hugo Claus, film w niderlandzkiej wersji językowej z angielskimi napisami, piwnice.

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KULTURY
Rynek Główny 25

Dodaj komentarz