• 2008-09-16

Pojedynek Anny Marii Karczmarskiej

19 września 2008 r. o godzinie 18.00 w Galerii Białej w Lublinie Anna Maria Karczmarska prezentuje swój najnowszy film pt. Pojedynek (4‘30‘‘, 16 mm) w konwencji czarno-białej. Akcja filmu rozgrywa się w dzielnicy Praga Północ w Warszawie. Inspiracją wyboru tego miejsca jest kamienica, którą artystka nazywa, ze względu na obecny wygląd -ślepą, głuchą i niemą. Bohaterowie filmu odprawiają swoisty rytuał. W konsekwencji artystka odbywa pojedynek z okaleczoną, monumentalną architekturą. Ona zaś sama komentuje to w taki sposób:

Film Pojedynek powstał na zasadzie eksperymentu formalnego. Nie po to żeby opowiedzieć historię, lecz by nadać autonomię językowi filmowemu i poprzez wyodrębnienie tej autonomii pozwolić mu poprowadzić widza przez rytuał przejścia wraz z bohaterką..

Fot. Anna Maria Karczmarska, Pojedynek.

Anna Maria Karczmarska (ur. 1981) jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się filmem, fotografią, performance oraz projektuje scenografię i kostiumy teatralne. W swoich pracach wcielając się w różne postacie kobiece, przedstawia siebie w specyficznych i określonych konwencjach. Stawiając w nich pytania o tożsamość i wieloznaczność pojmowania płci na różnych płaszczyznach, demaskuje stereotyp kobiecości. Interesuje się przekraczaniem pojęcia tabu. Artystka tworzy teatralny świat, pełen rekwizytów i symboli ukazując siebie jako wyalienowaną figurę.

Fot. Anna Maria Karczmarska, Pojedynek.

Galeria Biała
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12

Dodaj komentarz