• 2008-09-16

Manhattan Short Film Festival

28 września 2008 r. w Kinie Pod Baranami w Krakowie odbędzie się pokaz Manhattan Short Film Festival – ogólnoświatowego festiwalu filmu krótkometrażowego. Festiwal rozpoczął się w 1997 roku, kiedy Nicholas Mason wyświetlił kilka filmów na ekranie przyczepionym do boku ciężarówki na jednej z ulic w centrum Manhattanu. Rok później Festiwal przeniósł się do Union Square Park, gdzie dotąd pozostał. W przeszłości Festiwal opierał się na gwiazdach, takich jak Roger Corman, Tim Robbins, Eric Stoltz, Laura Linney, Susan Sarandon i gospodarzy studia Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża, którzy oceniali 12 finalistów.

Manhattan Short Film Festival - logo

Manhattan Short Film Festival - logo

W 2004 roku Festiwal przekazał głosowanie publiczności 7 miast w 7 stanach, która to liczba wzrosła do 32 stanów w 2005 roku. W wydarzeniu uczestniczyło ponad osiem tysięcy ludzi, wszyscy widzowie otrzymali karty do głosowania i zostali poproszeni o oddanie głosu na film, który wg nich powinien wygrać. Było to największe na świecie głosowanie na filmy krótkometrażowe. W 2006 roku festiwalowe głosowanie obejmowało także Europę i Kanadę. W 2007 roku dodane zostały miejsca w Ameryce Południowej i Środkowej, a tegoroczna edycja została poszerzona o Australię.

W tym roku festiwal otrzymał 429 zgłoszeń z 42 krajów. 12 finalistów zostanie pokazanych 295 razy w 115 miastach na świecie w przeciągu tego jednego wrześniowego tygodnia – od Sankt Petersburga w Rosji, po Melbourne w Australii. Najlepszy film krótkometrażowy zostanie wybrany przez globalną widownie kinową. Po każdej projekcji widzowie zagłosują na swój ulubiony film, a następnie głosy ze wszystkich kin zostaną przesłane do Nowego Jorku, gdzie w niedzielę 28 września, o godzinie 22.00 czasu lokalnego zostanie ogłoszony zwycięzca tegorocznej edycji festiwalu.

Fot. Mother, Mine.

Pokazy festiwalowe odbędą się między 21 a 28 września 2008.

Finaliści tegorocznej edycji:

1) RIPPLE, reż. Paul Gowers, Wlk. Brytania

2) ODE OBER, reż. Hiba Vink, Holandia

3) RACHEL, reż. Chris King, USA

4) TEAT BEAT OF SEX, reż. Signe Baumane, USA

5) SOUR MILK, reż. Amit Gicelter, Izrael

6) NEW BOY, reż. Stephanie Green, Irlandia

7) MOTHER, MINE, reż. Susan Everett, Wlk. Brytania

8) MAKE MY DAY, reż. Pelle Moeller, Dania

9) THE GAME, reż. John Cohen-Du Four, Nowa Zelandia

10) CHANGE COMING, reż. Mark Alston, Australia

11) VIVA SUNITA, reż. Bob i Lola, Indie

12) THE GOLDEN THREAD, reż. Diego Sanchidrián Rubio, Hiszpania
Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
Kraków

Dodaj komentarz