Śląska porcelana po raz trzeci

Od 11 września wystawę Śląska porcelana od 1820 do 1945 roku można zwiedzać w czeskiej Opawie. Ekspozycja Śląska porcelana od 1820 do 1945 roku. Najwyższa jakość po przystępnych cenach dobiegła końca niespełna miesiąc temu w Katowicach. Obejmowała wyroby najważniejszych i najprężniej działających wytwórni z Dolnego i Górnego Śląska, np. manufakturę Carla Kristera w Wałbrzychu (obecnie Krzysztof) oraz równie ważną manufakturę Carla Tielscha w Starym Zdroju (obecnie Wałbrzych).

Wystawa: Śląska porcelana, Opawa (źródło: materiały prasowe)

Wystawa: Śląska porcelana, Opawa (źródło: materiały prasowe)

Można było zobaczyć wyroby zarówno luksusowe, jak i te codziennego użytku, wykonane w stylu od neorokoka do Art deco. Uwagę przyciągały: różnorodna stylistyka i wzory, a także liczne bogate lub bardzo oszczędne dekoracje. Finezyjne serwisy, kwieciste wazy, misterne porcelanowe figurki dostarczyły nie tylko ciekawych wrażeń, ale także w wielu z nas ożywiły miłe wspomnienia.

Wystawę w Katowicach uzupełniono prezentacją przybliżającą współczesną działalność Porcelany Śląskie Sp. z o.o. Firma pokazała swoje najciekawsze wyroby, w tym Kolekcję BGH Galeria, gdzie filiżanki i patery ozdobiono arcydziełami polskich malarzy, m.in. obrazem Macierzyństwo Stanisława Wyspiańskiego oraz Szał Władysława Podkowińskiego.

Prezentację wystawy przygotowano w trzech muzeach o wspólnie brzmiącej nazwie – Muzeum Śląskie – w Görlitz, Katowicach i Opawie. Pokazywane wyroby w większości pochodzą ze zbiorów niemieckiej placówki, która przygotowała ekspozycję, oraz z prywatnych kolekcji niemieckich. Również w Görlitz, w październiku ubiegłego roku, miała miejsce pierwsza odsłona wystawy. Teraz, w zupełnie nowej aranżacji, porcelanowe wyroby mogą podziwiać Czesi.

Dodaj komentarz