• 2008-09-15

325. rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

Od 12 września do 12 października 2008 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach obchodów 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, zostaną pokazane wizerunki Jana III Sobieskiego z kolekcji Muzeum Narodowego. Zbiór dziewięciu wizerunków Jana III Sobieskiego został zgromadzony w galerii dawnego polskiego portretu, mieszczącej się w Sali Cnót na I piętrze Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Można na nich podziwiać charakterystyczną postać króla, który zgodnie ze świadectwem współczesnych, był postawnym mężczyzną o żywym usposobieniu i pełnych godności ruchach.

Żaden z polskich królów nie był tak często malowany jak właśnie Jan III. Król ten był i do dziś pozostaje najpopularniejszym z polskich władców, a jego dokonania stawiają go w rzędzie najwybitniejszych Polaków. Sława jego wiąże się przede wszystkim z dokonaniami wojennymi w wojnach z nieprzyjaciółmi Krzyża, czyli Turkami i Tatarami. Walne zwycięstwo nad armią turecką pod Chocimiem w roku 1673, które odniósł jako hetman wielki koronny, okryło Sobieskiego chwałą w całym świecie chrześcijańskim, a w Polsce otworzyło mu drogę do korony, którą uzyskał w trakcie elekcji w roku 1674, po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego.

26 września w Gmachu Głównym odbędzie się sesja naukowa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

PROGRAM SESJI:
• prof. Zdzisław Żygulski (Muzeum Narodowe w Krakowie – Muzeum KsiążątCzartoryskich)
Odsiecz Wiedeńska widziana oczami Jana Matejki
• Joanna M. Dziewulska (Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie)
Apoteozy Jana III po Victorii Wiedeńskiej
Omówienie ikonografii na wybranych przykładach
• Tomasz Kusion (Muzeum Narodowe w Krakowie – Muzeum Książąt Czartoryskich)
Bitwa pod Wiedniem – wojska i taktyka
• Piotr Wilkosz (Muzeum Narodowe w Krakowie)
Broń palna turecka ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Dodaj komentarz