• 2008-09-13

WEEKEND Z TOLLYWOOD

Od 19 do 21 września w krakowskim Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć film w reż. Puri Jagannath, Pokiri/Wojownik (Indie 2006, 164′).

Pandu (Mahesh Babu) jest kryminalistą, który dzięki niezwykłej skuteczności w pokonywaniu przeciwników wkrada się w łaski mafii, kierowanej przez budzącego postrach Ali Bhai’a (Prakash Raj). Niespodziewanie, Pandu zakochuje się w przypadkowo spotkanej pięknej dziewczynie – Shruti (Ileana). Ze względu na brak ojca, a więc opiekuna, do Shruti natrętnie zalecają się odpychający mężczyźni, jednakże Pandu ratuje ją z opresji, czym zdobywa sobie serce dziewczyny. Shruti nie zdaje sobie sprawy, w kim się zadurzyła, czy zaakceptuje chłopaka, gdy pozna prawdę? Tymczasem komisarz policji coraz skuteczniej walczy z mafią… Jak Pandu uda się z tego wybrnąć?

Nazwa Tollywood powstała dla określenia indyjskich filmów produkowanych w Hyderabadzie (stan Andhra Pradesh) oraz w Kalkucie (Bengal Zachodni). Jej geneza jest oczywiście odpowiedzią na słowo oznaczające przemysł filmowy z Bombaju, tu natomiast połączono słowa Telugu i Hollywood. W Kalkucie dzielnica, w której mieszczą się studia filmowe nosi nazwę Tollygunge. Wytwórnie Tollywood produkują razem blisko 300 filmów rocznie. Większość tych najlepszych zostaje powielona przez Bollywood oraz tamilski przemysł filmowy.

Dodaj komentarz