• 2008-09-11

Orientuj się!

20 września upływa termin nadsyłania prac na konkurs fotografii poświęconej społeczności wietnamskiej w Polsce Orientuj się! organizowany przez Przestrzeń Wymiany Działań Arteria. Konkurs jest częścią dużego społecznego projektu skupionego na przybliżaniu jednej z największych mniejszości narodowych w Polsce – Wietnamczyków.

Plakat konkursu, źródło: materiały prasowe organizatora

Plakat konkursu, źródło: materiały prasowe organizatora

Wietnamczycy są najliczniejszą mniejszością narodową w Warszawie, jedną z największych w Polsce. Choć żyje ich tu około pięćdziesięciu tysięcy pozostają mało widoczni. Kojarzeni są z azjatyckimi barami oraz stoiskami odzieżowymi na bazarach. Intrygują swoją egzotyczną urodą i kulturą. Asymilują się powoli, być może dlatego niewiele osób wie, że w Polsce prężnie działa wietnamska liga futbolowa, że nieopodal Stadionu X-lecia w Warszawie stoi buddyjska Pagoda na jednej nodze, albo że Wietnamczycy hucznie świętują nadejście każdego nowego roku dopiero w lutym.

Konkurs fotografii poświęconej społeczności wietnamskiej w Polsce Orientuj się! adresowany jest zarówno do Polaków, jak i do Wietnamczyków. Z jednej strony celem konkursu jest zachęcenie Polaków do odkrywania ogromnego potencjału wynikającego z obecności tej egzotycznej kultury w naszym kraju. Inspirować może zarówno codzienne życie wietnamskich migrantów, jak i orientalny klimat, który tworzą. Z drugiej strony konkurs kierowany jest do Wietnamczyków, którzy chcą spojrzeć przez obiektyw aparatu na swoją obecność w Polsce i opowiedzieć o niej z własnej perspektywy. Finał konkursu fotograficznego będzie miał miejsce podczas 2. Festiwalu Filmów Wietnamskich Kino w pięciu smakach, który odbędzie się w dniach 2 – 5 października w Warszawie. Filmy festiwalu zaprezentują także kina w Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 20 września 2008.

Dodaj komentarz