• 2008-09-11

Całkiem Bliski Wschód

11 września 200 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, ukazała się książka Całkiem Bliski Wschód Stanisława Gulińskiego.

Całkiem Bliski Wschód to zbiór reportaży arabisty i turkologa, który od lat wędruje po krajach islamu, pełniąc rozmaite role: jest badaczem i podróżnikiem, ale także przewodnikiem i tłumaczem konserwatorów zabytków oraz polskiego kontyngentu w Iraku. Dzięki szczególnej perspektywie dostrzega to, czego nie można zobaczyć w telewizyjnych migawkach ani turystycznych folderach. Każdy z jego reportaży jest barwnym portretem kraju (m.in. Egiptu, Syrii, Palestyny i Libanu) oraz jego mieszkańców. Stanisław Guliński pokazuje zaskakujące spotkania tradycji z nowoczesnością, różnorodność etniczną i religijną, niezwykłe zakręty historii oraz nieprawdopodobne ludzkie losy. Z jego książki wyłania się rejon świata trudny do ogarnięcia, złożony i niejednoznaczny, ale z pewnością fascynujący i domagający się uważnego, wolnego od uprzedzeń spojrzenia.

Stanisław Guliński (ur. 1972) – absolwent Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od 1992 studiuje, podróżuje i pracuje na Bliskim Wschodzie. Pracował w Egipcie jako konserwator zabytków i w Jordanii w przedstawicielstwie handlowym. W latach 1996-2008 pracował jako pilot wycieczek po Turcji, Egipcie, Syrii, Libanie, Jordanii, Libii, Kenii, Tanzanii, Sri Lance i Uzbekistanie. Występował jako ekspert w TVN-ie, Polsacie, Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. W 1999 roku wydał pierwszą książkę Alewizm – Bektaszyzm o grupie religijnej w Turcji i Albanii, stanowiącej mieszankę islamu, elementów syberyjskiego szamanizmu i kilku innych wyznań.

Dodaj komentarz