• 2008-09-09

Wystawa Pawła Warchoła

W dniach od 16 października do 16 listopada 2008 r. w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, będzie można oglądać wystawę Pawła Warchoła. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 października o godz. 18.00.

Paweł Warchoł – Artysta grafik, ur. 1958 w Krakowie. W 1984 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w pracowni grafiki doc. Stanisława Kluski i malarstwa doc. Romana Nowotarskiego. Obecnie mieszka w Oświęcimiu, zajmuje się rysunkiem, malarstwem i grafiką wydawniczą.

Paweł Warchol, Wujek Staszek

Paweł Warchol, Wujek Staszek

Prezentował swoje prace na 66 wystawach indywidualnych m.in. w: Warszawie, Berlinie, Münster, Barcelonie, Žylinie oraz wielokrotnie w Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej. Brał udział w ponad 300 wystawach w kraju i za granicą, w tym na wszystkich najważniejszych triennale i biennale rysunku na świecie. Jego dzieła ponad trzydziesto-krotnie były nagradzane i wyróżniane, w tym trzykrotnie nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest laureatem m.in.: Grand Prix VI Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek 2000 w Lublinie, Głównej Nagrody Międzynarodowym Konkursie Rysunku o nagrodę Sant Lluc w Barcelonie, Grand Prix na XLI Międzynarodowym Konkursie Rysunku, Fundacja Ynglada-Guillot w Barcelonie, II nagrody w 2002 r. i III nagrody w 2008 r. na Międzynarodowym Biennale Rysunku w Pilźnie, III nagrody na wystawie Kunst’91 w Monachium, I nagrody i dwóch wyróżnień na Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie, Głównej nagrody III Triennale Autoportretu w Radomiu, I nagrody na „Wystawie Sztuki”, Bielsko-Biała 2000, wyróżnienia na 12. Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku w Tajwanie, III nagrody VI. Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, dwukrotnego Grand Prix w konkursie Praca Roku ZPAP, Katowice.

Paweł Warchol, Holzmachina

Paweł Warchol, Holzmachina

Prace artysty znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz w wielu zbiorach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowego w Krakowie, Kolekcji „Znaki Czasu” w Katowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Barcelonie, Państwowych Muzeum w Lublinie i w Oświęcimiu, Kolekcjach Polskiego Rysunku Współczesnego Muzeum w Kaliszu i Lubaczowie. Dwukrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Laureat Nagroda Polcul Fundation – Fundacji Popierania Niezależnej Kultury Polskiej.

Dodaj komentarz