Tomek Sikora: Przejrzystość Rzeczy. Edycja 7. Urodziny. Edycja 60

We wtorek, 9 września, godz. 18.00, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa Tomka Sikory pt. Przejrzystość Rzeczy. Edycja 7. Urodziny. Edycja 60.

Wystawa będzie czynna do 12 października br.

Tomek Sikora: Przejrzystość Rzeczy. Edycja 7. Urodziny. Edycja 60

Tomek Sikora: Przejrzystość Rzeczy. Edycja 7. Urodziny. Edycja 60

Projekt artystyczny Tomka Sikory Przejrzystość rzeczy miał swoją premierę w CSW Zamek  Ujazdowski przed kilku laty. Obecna jego odsłona to jego wzbogacona, siódma prezentacja na 60. urodziny Artysty. W tych liczbach jest zawarta, podobnie jak i w całym przedsięwzięciu, pewna asymetria. Pojawiają się tu przedmioty i fotografie, niekoniecznie w stanie równowagi, połączone przez autora, gdzie siła ich oddziaływania leży zarówno w sferze emocjonalnej, jak i estetycznej. Przedmioty te nie są anonimowe, należą lub należały do konkretnych osób i zostały opatrzone ich komentarzami, podpisami, rysunkami.

Tomek Sikora tworzy  zbiór wspomnień i refleksji, których impulsem staje się osobista pamiątka, drobiazg, czy bardzo zwykły przedmiot odgrywający jednak poważną i znaczącą rolę w życiu  ofiarodawcy. Zabiegiem dodatkowym jest wpisanie w te przedmioty za pomocą fotografii wizerunku danej osoby, przez co umacnia się związek przedmiotu w relacji uczuciowej i wspomnieniowej.

Tak tworzona kolekcja, gdzie osią przewodnią jest udział pośredni wielu osób dla autora ważnych: przyjaciół, członków rodziny, osób spotykanych w trakcie jego licznych podróży po świecie, z której wyłania się obraz prawdziwego życia z jego nieoczekiwanymi i zaskakującymi epizodami ludzkich losów.

Od czasu premiery w CSW w ciągu ostatnich lat Przejrzystość rzeczy prezentowana była w kilku innych miejscach m. in. w Bielsku Białej, Poznaniu, Sztokholmie, Chicago i poszerzyła się o kilkadziesiąt nowych obiektów – fotografii. Obecna wystawa jest kolejnym podsumowaniem trwającego w czasie procesu tworzenia tej niezwykłej kolekcji.

*****

Tomek Sikora: Przejrzystość Rzeczy. Edycja 7.
Urodziny. Edycja 60

fotografia, fotoobiekty

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
00-467 Warszawa, ul. Jazdów 2
Piwnice Zamku
Otwarcie wystawy: wtorek, 9 września, godz. 18.00
Wystawa czynna do 12 października

Dodaj komentarz