• 2008-09-03

EDWARD ZAJEC – Orphics

12 września 2008 r. o godz. 18.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy prac z cyklu ORPHICS, pioniera sztuki komputerowej EDWARDA ZAJECA.

Orphics to powstający przez dwie dekady cykl kompozycji graficznych inspirowanych muzyką. Prace stanowią interpretacje utworów wybitnych XX-wiecznych kompozytorów (Satie, Bartók, Ravel) w kategoriach formy i koloru, jednak nie w sensie tradycyjnej animacji, a na zasadzie systemowej transformacji. Dzięki temu możliwe jest ustanowienie dokładnej zgodności pomiędzy elementami w czasie i przestrzeni: każda klatka kompozycji dokładnie obrazuje oba te wymiary dźwiękowej organizacji kolejnego taktu.

Cykl Orphics powstawał według spójnej muzyczno-graficznej zasady, na zmieniającym się wraz z rozwojem technologii sprzęcie.

Integralną częścią wystawy jest również praca glAmor, będąca wizualną odą do mocy sprawiających, że geometria porusza w nas zarówno to, co czysto zmysłowe i erotyczne, jak i to, co intelektualne i duchowe.

EDWARD ZAJEC – artysta medialny, pionier i klasyk sztuki komputerowej oraz twórca filmów, którego realizacje zajmują istotną pozycję w dziedzinie kina abstrakcyjnego. W 1982 r. stworzył w pierwszy w stanie Nowy Jork uniwersytecki program nauczania Grafika Komputerowa w Sztukach Pięknych. Z komputerami zaczął pracować w 1968 r., tworząc szereg projektów interaktywnych, cyfrowych realizacji filmowych i generowanych komputerowo animacji. Mieszka i pracuje w Syracuse w stanie Nowy Jork.
Wernisaż 12.09.2008, godz. 18:30
Wystawa czynna do 11.10.2008

Dodaj komentarz