• 2008-08-19

Odjazdowe Kino.Lato

Odjazdowe KINO.LATO to już szósta odsłona odbywającego się każdego lata na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego festiwalu filmowego KINO.LATO. Tegoroczna edycja została poświęcona tematyce filmu drogi, stąd sama nazwa – Odjazdowe KINO.LATO.

W sierpniu w ramach kolejnych, tematycznych weekendów, w repertuarze znajdą się tak kultowe filmy jak Easy Rider Dennisa Hoppera (1969), Bonnie i Clyde Arthura Penna (1967) czy Zabriskie Point Michelangelo Antonioniego (1970), jak również filmy podejmujące na nowo mitologię kina drogi: Urodzeni mordercy Oliviera Stone’a, Broken Flowers Jima Jarmusha (2005), Aaltra Benoit Delepine (2005).

W ramach KINO.LATA organizatorzy zapraszją na unikalny pokaz amerykańskich filmów edukacyjnych o tematyce związanej z ruchem – Basic Movement Skills. Filmy zebrane w tej quasi-pozytywistycznej kolekcji czystej wiedzy dostarczają informacji na tak rozmaite tematy jak grecka mitologia, równouprawnienie kobiet, odpowiedzialna konsumpcja, malarstwo Picassa czy wreszcie zagadnienia z dziedziny fizyki. Obecna prezentacja przygotowana jest w kontekście ruchu w rozumieniu całej jego różnorodności: niebezpieczeństwa związane z podróżowaniem autostopem, instrukcje dotyczące bezpiecznego korzystania z transportu autobusowego, rejs po Wołdze, podróże kosmiczne. A wszystko to przekazane na magicznej taśmie 16mm.

31.08., niedziela, godz. 20.00 odbędzie się zakończenie festiwalu koncertem Czesław Śpiewa.

Czesław Śpiewa to solowy projekt Duńczyka polskiego pochodzenia, wokalisty, kompozytora, akordeonisty Czesława Mozila. W kilku słowach: to zwierzę sceniczne – niebanalny, słodki, nieprzewidywalny, trochę kabaretowy, trochę rock’n’rolowy, ale jedyny. Czesław gra muzykę trudną do zdefiniowania, ale jak twierdzi jest to połączenie tanga, pop kabaretu, punka i inteligentnego rocka. Trzeba jeszcze dodać, że jego istniejący od 2000 roku zespół Tesco Value koncertował we wszystkich ważnych klubach Danii, prezentował się na znanych festiwalach Roskilde i Copenhagen Jazz Fest.

Dodaj komentarz