• 2008-08-18

Krótko mówiąc… po holendersku

Galeria Bielska BWA w Bielsko-Białej i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zapraszają na pokaz Krótko mówiąc… po holendersku / „Shortly Speaking… Dutch, który odbędzie się 21 i 22 sierpnia o godzinie 18.00 w Galerii Bielskiej BWA.

Holendrzy są mistrzami oszczędnej, eleganckiej formy, o czym można było się przekonać podczas pierwszej edycji przeglądu Krótko mówiąc… po holendersku w 2006 roku. Pokazy odbyły się w kilku miastach Polski i cieszyły się sporym zainteresowaniem publiczności. W tym roku filmy zostały wybrane spośród ponad dwustu holenderskich produkcji krótkometrażowych ostatnich dwóch lat i zostały podzielone na cztery programy tematyczne (każdy trwa ok. 60 – 70 min), zgodnie z pojawiającymi się w nich szeroko rozumianymi wątkami: Czas i przemijanie, Dojrzewanie i relacje, Obcy i Abstrakcja.

W odróżnieniu od poprzedniego przeglądu, filmy niezaangażowane, a bawiące się formą i eksperymentujące z nowatorskimi rozwiązaniami technologicznymi są mniej liczne, choć animacja, szczególnie abstrakcyjna, to tradycyjnie silne atuty Holendrów. Tym razem jednak na plan pierwszy wysuwają się filmy takie jak Grey Matter czy Mother’s Finest, w których młodzi reżyserzy przyglądają się ludziom starszym i ich sposobom radzenia sobie z nieubłaganym upływem czasu.

Od kilku lat istotnym problemem Holandii jest też tolerancja dla odmienności. Większość filmów – choć wiele z nich cechuje ironia czy poczucie humoru – to dokumenty bądź fabuły stylizowane na autentyczne relacje. Premierowy pokaz obecnej, drugiej już edycji pokazu odbył się w KINO.LAB Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w kwietniu br. 

Wstęp wolny.

Dodaj komentarz