• 2008-08-12

Pieśni Jidysz w Muzeum Galicja

Muzeum Galicja w Krakowie organizuje koncert pieśni Jidysz Mordechaja Gebiritiga w aranżacjach i wykonaniu Manfreda Lemma. Koncert odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 19.00 w postindustrialnych wnętrzach dawnej fabryki.

jidyszmordechajgebiritigManfred Lemm urodził się w roku 1946 w Poczdamie, a od 1973 roku żyje w Wuppertalu. Artysta od wielu lat działa na rzecz promocji historii i kultury żydowskiej. Jest zaangażowany w działania na rzecz odrodzenia pieśni jidysz w Niemczech. W 1984 roku zainicjował w operze wuppertalskiej pierwszy niemiecki festiwal jidysz. Po nim nastąpiły kolejne festiwale w Zurichu, Krakowie i Leverkusen.

W centrum artystycznych zainteresowań muzyka znajdują się pieśni żydowskiego poety z Krakowa – Mordehaja Gebirtiga (1877-1942), któremu Lemm poświęcił swoją twórczość.

Sobotni koncert w Muzeum Galicja jest zwieńczeniem cyklicznego programu Pamiętać  dla przyszłości, którego Lemm jest inicjatorem. Organizowane przez Fundację im. ks. Siemaszki warsztaty muzyczno-historyczne skierowane są do młodzieży z Polski, Ukrainy i Niemiec. Program daje młodym ludziom o różnych wyznaniach i światopoglądzie możliwość spotkania i współpracy w ramach międzynarodowego projektu. Jest również okazją do poszerzenia wiedzy o kulturze i historii narodu żydowskiego.

Muzeum Galicja
Kraków, ul. Dajwór 18

Dodaj komentarz