• 2008-08-02

Festiwal Szekspirowski

W dniach od 2 do 9 sierpnia 2008 r. w Trójmieście odbędzie się Festiwal Szekspirowski. Festiwal jest dużą, cykliczną, międzynarodową imprezą teatralną organizowaną, co roku w pierwszym tygodniu sierpnia na terenie Gdańska i całego Trójmiasta. W tym roku w programie znajdą się spektakle z odmiennych kręgów kulturowych, oprócz klasycznych inscenizacji propozycje awangardowe i kontrowersyjne, a także musicale i spektakle plenerowe.

Wydarzeniem festiwalu będzie przyjazd do Gdańska japońskiego teatru Ryutopia, która zaprezentuje spektakl Zimowa Opowieść. Po raz kolejny będzie można zobaczyć dzieło wybitnego rumuńskiego reżysera – Silviu Purcarete, spektakl Miarka za miarkę przygotowany w Teatrze Narodowym w Craiovej. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie spektakl przygotowany przez zespół artystów teatru Globe z Londynu. Będzie to Romeo i Julia w wykonaniu młodego zespołu aktorów. Występ jest elementem większego projektu, który polega na współczesnym odtworzeniu wędrówek szekspirowskich aktorów po Wielkiej Brytanii i po kontynencie. Niewątpliwym wydarzeniem festiwalu będzie spektakl amerykańskiego dramatopisarza, reżysera i filozofa Bryana Reynoldsa – twórcy doktryny transversal theatre.

Zaprezentowany zostanie również Hamlet w reżyserii Jarosława Bielskiego Teatru Replika z Madrytu. W programie znajdą się dwa przedstawienia małoobsadowe: Ryszard po Ryszardzie z Ukrainy i Ophelia z Armenii. Będzie można zobaczyć inspirowany Szekspirem spektakl oparty na tekście Heinera Müllera Hamletmachine w wykonaniu Teatru Odeon z Bukaresztu z Rumunii. Dodatkowo w ramach nurtu edukacyjnego zostanie pokazany spektakl w wykonaniu studentów London Metropolitan University, studentów hiszpańskiej uczelni Real Escuela Superior de Arte Dramatico, a także grupy Bare Feet z Lusaki w Zambii.

Oprócz prezentacji laureata konkursu na najlepszą polską inscenizację szekspirowską Teatru Nowego z Poznania – Burza w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, pokazane zostaną dwie rodzime szekspirowskie produkcje: wyróżnionego w ww. konkursie Hamleta w reżyserii Moniki Pęcikiewicz Teatru Polskiego z Wrocławia oraz Makbeta Teatru Arka z Wrocławia.

Festiwal w naturalny sposób staje się platformą spotkania i wymiany myśli artystów i ludzi kultury z różnych stron świata. Przedstawieniom towarzyszą spotkania z ich twórcami: reżyserami, aktorami, dramaturgami. Już od lat w ramach festiwalu organizowany jest również bogaty program edukacyjny Letniej Akademii Szekspirowskiej skierowany do młodzieży: uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni artystycznych z Polski i zagranicy a także młodych ludzi, którzy nie mają często dostępu do dzieł kultury z najwyższej półki.

Ponadto, w ramach projektu rewitalizacji kulturalnej zaniedbanych gdańskich dzielnic, w połowie lipca rusza druga edycja warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, w tym roku pod nazwą SZEKSPIROMANIA na Dolnym Mieście i Orunii. W programie działań: artystyczne zabawy, warsztaty szczudlarskie, plastyczne – budowa kukieł, kuglarskie, teatralne i inne. Warsztaty zaczynają się festynem 11 lipca i potrwają do końca festiwalu; ich zwieńczeniem jest przygotowywana przez uczestników parada z teatralną fiestą, która będzie finałem Festiwalu Szekspirowskiego.

Organizatorzy prowadzą także, w tym roku już po raz czwarty, akcję pt. Bliżej Teatru dla młodzieży z regionu województwa pomorskiego. Akcja polega na organizowaniu wizyt w Gdańsku grup młodzieży z okolicznych małych miast, podczas Festiwalu Szekspirowskiego. Dla każdej grupy mamy specjalny program: zwiedzanie miasta, wykład przygotowujący do wieczornego spektaklu, wizyta w teatrze od kulis oraz obejrzenie spektaklu.

Dodaj komentarz