• 2008-08-01

Odjazd na Cyterę w Parku Oliwskim w Gdańsku

Od 9 do 10 sierpnia 2008 r. w Parku Oliwskim w Gdańsku zostanie wykonany obraz Odjazd na Cytrę. Zaaranżowana sytuacja będzie zaś częścią większego dwudniowego wydarzenia, organizowanego przez trójmiejskie Stowarzyszenie A KuKu Sztuka Parkowania.

Odjazd na Cyterę to tytuł obrazu Jean-Antoine Watteau, namalowanego około 1717 roku i odzwierciedlającego świetnie wyczute marzenie tego czasu, aby wybrać się w podróż na ową cudowną Wyspę Miłości, święte miejsce Afrodyty/Wenus – jednej z niewielu mieszkanek antycznego Olimpu, którym rokoko składało hołd. Rokoko, zaplątane w podręcznikach gdzieś pomiędzy barokiem, oświeceniem i romantyzmem. Być może dlatego, że jest tak ulotne, efemeryczne, wymykające się wszelkim powierzchownym klasyfikacjom, tak surrealistyczne. Tak wieloznaczne, jak modne wówczas francuskie słowo esprit (finesse intelectuelle, humour, spirituel, brillant). Ornament rocaille ma sobie wdzięk egzotycznej muszli odnalezionej nagle pośród grzebieni morskich fal.

Odjazd na Cyterę jest trwającą tylko dwa dni efemerydą. Czas jest jednak, jak wiadomo, pojęciem dość względnym… Jak zauważył rokokowy Beaumarchais, (zegarmistrz za zawodu, rewolucjonista z powołania i, jak powiadają, złodziej i iluzjonista): Nie wiadomo czy świat potrwa trzy tygodnie.

Zaproszeni artyści:

Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz
Good Girl Killer (Magda Jędra, Anna Steller)
Goya
Tomasz Gwinciński
Robert Kuśmirowski
Patrycja Orzechowska
Daniel Rumiancew
Wilhelm Sasnal
Grzegorz Sztwiertnia

Park Oliwski w Gdańsku
09-10 sierpnia 2008

Dodaj komentarz