• 2008-07-31

Zmiany w Sali Poza Ciało: Pogrzeb Aliny – Aliny Szapocznikow

W związku z wypożyczeniem Zielnika Aliny Szapocznikow na wystawę Trzy rzeźbiarki – Věra Janoušková, Eva Kmentová i Alina Szapocznikow, nastąpiły zmiany ekspozycji w sali Poza ciało Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. W miejsce prac z tego cyklu zostanie pokazane jedno z najbardziej poruszających dzieł artystki: Pogrzeb Aliny. Jest to praca wykonana w technice mieszanej skomponowana z nietypowych materiałów.

Tematyka przemijania, zinterpretowana w niezwykle bezpośredni sposób, ma swą genezę w osobistych przeżyciach Aliny Szapocznikow. Świadoma zbliżającej się śmierci artystka tworzyła tę rzeźbę równolegle z cyklem Nowotworów – rozpoczętym, gdy lekarska diagnoza nie pozostawiała już żadnych wątpliwości. Pogrzeb Aliny to konglomerat zdjęć rodziny i przyjaciół, kawałków gazet, bandaży i ubrań rzeźbiarki, zatopionych w półprzeźroczystym poliestrze, który z czasem matowieje i ciemnieje, coraz bardziej zacierając to, co Alina Szapocznikow pragnęła uchronić od zapomnienia. Wyraźnie wyodrębniony fragment dzieła stanowi oblana poliestrową masą fotografia artystki.

Zostały również wystawione prace dwóch innych znanych polskich artystek, które w swej twórczości podejmowały problematykę kobiecą: Barbary Falender i Ewy Kuryluk.

Muzeum Narodowe w Krakowie
Gmach Główny, al. 3 Maja 1
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku

Dodaj komentarz