• 2008-07-31

Sierpniowe weekendy w KINO.LATO

W sierpniu w ramach kolejnych, tematycznych weekendów, w repertuarze znajdą się tak kultowe filmy jak Easy Rider Dennisa Hoppera (1969), Bonnie i Clyde Arthura Penna (1967) czy Zabriskie Point Michelangelo Antonioniego (1970), jak również filmy podejmujące na nowo mitologię kina drogi: Urodzeni mordercy Oliviera Stone’a, Broken Flowers Jima Jarmusha (2005), Aaltra Benoit Delepine (2005).

Kadr z filmu Dzienniki motocyklowe (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu Dzienniki motocyklowe (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W ramach KINO.LATA zostanie przedstawiony unikalny pokaz amerykańskich filmów edukacyjnych o tematyce związanej z ruchem – Basic Movement Skills. Filmy zebrane w tej quasi-pozytywistycznej kolekcji czystej wiedzy dostarczają informacji na tak rozmaite tematy jak grecka mitologia, równouprawnienie kobiet, odpowiedzialna konsumpcja, malarstwo Picassa czy wreszcie zagadnienia z dziedziny fizyki.

Obecna prezentacja przygotowana jest w kontekście ruchu w rozumieniu całej jego różnorodności: niebezpieczeństwa związane z podróżowaniem autostopem, instrukcje dotyczące bezpiecznego korzystania z transportu autobusowego, rejs po Wołdze, podróże kosmiczne. A wszystko to przekazane na magicznej taśmie 16mm.

Festiwal zakończy koncert Czesław Śpiewa – solowego projektu Duńczyka polskiego pochodzenia – wokalisty, kompozytora, akordeonisty Czesława Mozila. Czesław gra muzykę trudną do zdefiniowania, ale – jak twierdzi – jest połączeniem tanga, pop kabaretu, punka i inteligentnego rocka. Jego istniejący od 2000 roku zespół Tesco Value koncertował we wszystkich ważnych klubach Danii, prezentował się na znanych festiwalach Roskilde i Copenhagen Jazz Fest. Na swoim koncie Czesław ma dwie płyty nagrane z zespołem Tesco Value, które zostały wydane w Danii. W kwietniu ukazała się pierwsza w Polsce płyta Czesława pt.: Debiut z tekstami internautów powstałymi na prowadzonym przez Michała Zabłockiego.

Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego, ul. Jazdów 2

Dodaj komentarz