• 2008-07-31

Europa walczy – najnowsza książka Normana Davisa

W sierpniu ukaże się najnowsza książka Normana Davisa Europa walczy. Nie takie proste zwycięstwo. Książka jest próbą podważenia niektórych zakorzenionych w świadomości Europejczyków mitów na temat II wojny światowej. Polskie wydanie książki trafi do księgarń 21 sierpnia.

Czy potraficie wymienić pięć najważniejszych bitew, jakie w czasie II wojny światowej stoczono w Europie? Czy potraficie podać nazwę największego obozu koncentracyjnego, który działał w Europie w latach 1939-1945? Czy potraficie powiedzieć, który z narodów Europy poniósł w czasie wojny największe straty wśród ludności cywilnej? – to fragment krótkiego testu, jaki proponuje czytelnikowi Norman Davies we wstępie do książki Europa walczy.

Autor pisze, że wielokrotnie zadawał te pytania na spotkaniach z czytelnikami i niemal nigdy nie uzyskiwał jasnych i prawidłowych odpowiedzi. Właśnie to natchnęło go, by napisać książkę, która przystępnie opisze dzieje II wojny światowej. Davies walczy z rozpowszechnionymi w świadomości ludzi Zachodu mitami, które utrwala wizja historii zawarta w filmach i powieściach. Przykładem może być pogląd, że losy wojny rozstrzygnęły się na Zachodzie, a lądowanie w Normandii było ważniejsze niż bitwa pod Stalingradem.

W Wielkiej Brytanii książka ukazała się w 2006 roku. Dziesięciolecia propagowania historii II wojny światowej w wersji, która faktycznie zasługuje na to, by znaleźć się na śmietniku, spowodowały, iż większość, jeśli nie wszyscy obywatele krajów, które w niej uczestniczyły, ma obraz zniekształcony, niekompletny lub czasem wręcz nieprawdziwy - napisał w recenzji książki po jej brytyjskiej premierze tygodnik The Economist.

Dodaj komentarz