• 2008-07-29

Tête à Tête Sylwii Jakubowskiej

Od 17 lipca do 14 sierpnia 2008 r. w Galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku można oglądać prace Sylwii Jakubowskiej Tête à Tête.

W pracach Sylwii Jakubowskiej odnaleźć można istotny temat intymnego spotkania z samym sobą, twarzą w twarz. Artystka prowokuje pytania o możliwość poznania prawdziwego JA. Co można zobaczyć, przyglądając się zupełnie przejrzystej figurze dziecka, tak jak własnemu, lustrzanemu odbiciu? Co można zobaczyć nachylając się nad pustym, aluminiowym łóżeczkiem, w którym niespodziewanie odnajduje się swój dorosły portret? Czy można spotykać tam siebie? Czy przypadkiem aluminiowe kraty dziecięcego świata nie krępują i nie zniekształcają pojawiającego się tam wizerunku?

Ogród to kolejna ważna praca artystki. Konfrontuje widza z całą gamą osobowości ludzkich ‘uszytych’ z licznych warstw ponakładanych na siebie ubranek i ubrań, pozbawionych balastu w postaci klasyfikujących je metek i naszywek. Układają się niczym słoje w pniach drzew, dając świadectwo wolnemu i samodzielnemu rozwojowi człowieka, rozwojowi osobowości jedynej w sowim rodzaju. (Olga Miłogrodzka)

Sylwia Jakubowska urodziła się w Lublinie. W 2001 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Gdzie obecnie jest asystentem w pracowni prof. Katarzyny Józefowicz. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych:

•    Rzeźba w galerii Żak w Gdańsku (2002)
•    Rondo w galerii Oficyna w Gdańsku (2003)

Jest laureatką:
•    Dwóch stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999/2000 i 2000/2001)
•    II Nagrody na wystawie Młoda rzeźba gdańska w Galerii Rzeźby Związku Artystów Rzeźbiarzy w Gdańsku w 2002 roku
•    Wyróżnienia na Wystawie Malarstwa, Rysunku, Grafiki i Rzeźby w Gdańsku 2002r.

Dodaj komentarz