• 2008-07-29

Marek Krajewski Popamiętane

Nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukazała się książka Marka Krajewskiego Popamiętanie. Książka stanowi subiektywny słownik popkulturowych zjawisk ostatnich kilku lat: od Adriana, który terroryzował ochroniarza w siedzibie telewizji, po Zmień świat na Lotto.

Autor ocenia najchętniej oglądane seriale i teleturnieje, modne gadżety i marki, głośne kampanie reklamowe i wydarzenia medialne oraz znane twarze z szklanego ekranu. Odrzucając uprzedzenia i stereotypowe myślenie, odsłania kulisy świata popkultury, w którym nawet towary z jednodniową datą ważności kryją wiele zaskakujących znaczeń i nie pytając nikogo o pozwolenie, kształtują naszą osobowość.

Marek Krajewski – ur. 1969; socjolog, pracownik naukowy Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu w Zakładzie Socjologii Wiedzy i Świadomości Społecznej. Specjalizuje się w socjologii sztuki i kultury, w szczególności zaś takimi aspektami społecznego świata, jak konsumpcja, kultura popularna i media. Od 2001 roku wspólnie z Jerzym Kaczmarkiem prowadzi Pracownię Socjologii Wizualnej, zajmującą się popularyzacją tej nowej dziedziny socjologii oraz realizującej filmy oraz prezentacje multimedialne analizujące współczesne życie społeczne w Polsce. Oprócz tego był kuratorem kilku wystaw oraz dyrektorem projektu Zewnętrzna Galeria AMS, której celem była popularyzacja sztuki publicznej i humanizacji przestrzeni miejskiej. W roku 2004 został doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie socjologii kultury (rozprawa habilitacyjna poświęcona analizom kultury popularnej, pt. Kultury kultury popularnej).

Dodaj komentarz