• 2008-07-29

Idź i patrz, come and see – Luca Tuymansa

Do 17 sierpnia 2008 r. w warszawskiej Zachęcie potrwa wystawa obrazów Luca Tuymansa Idź i patrz – come and see. Wystawa wpisuje się w cykl prezentacji twórczości najwybitniejszych światowych artystów współczesnych. Na wystawę składa się ponad siedemdziesiąt obrazów Luca Tuymansa, którego twórczość przyczyniła się w latach 90. do powrotu zainteresowania malarstwem, także w Polsce.

Luc Tuymans (źródło: materiały prasowe)

Luc Tuymans (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Luca Tuymansa w Zachęcie ma charakter monograficzny. Prezentowane na niej obrazy ułożone są raczej według wątków tematycznych, niż w sposób chronologiczny. Ekspozycja odnosi się do lokalnej historii i do architektury samej galerii. Szczególnie silnie uwypuklone zostały wątki nacjonalizmu oraz faszyzmu i jego zbrodni. Pokażemy także obrazy należące do jednego z najbardziej znanych cyklów artysty zatytułowanego Spojrzenie diagnostyczne/Der Diagnostische Blick z 1992 roku.

Oprócz obrazów na płótnie, Luc Tuymans stworzył specjalnie na te wystawę mural, ścienną kompozycję malarską zatytułowaną Kościół – powiększenie obrazu z 2006 roku przedstawiającego wnętrze kościoła jezuitów we Wschodniej Europie. Dzieło wpisuje się w monumentalną architekturę Sali Matejkowskiej Zachęty i historyczny kontekst miejsca. Osobną część ekspozycji stanowią materiały dokumentacyjne. Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem jednego z ulubionych filmów jej autora – dzieła Elema Klimova z 1985 roku Idzi i smotri (Come and See) – historii chłopca ze spacyfikowanej białoruskiej wioski w czasie II wojny światowej. Film ten będzie można zobaczyć w kinie Zachęty podczas trwania ekspozycji.

Ekspozycji towarzyszyć będzie książka wydana przez belgijskie wydawnictwo Stockmans. Do napisania teksów inspirowanych sztuką Luca Tuymansa zaproszono czworo pisarzy z Polski i Węgier, którzy poruszają w swojej twórczości pokrewne wątki. Ze strony polskiej są to Olga Stanisławska i Agata Tuszyńska.

Wystawa w Warszawie potrwa do 17 sierpnia 2008.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa

Dodaj komentarz