• 2008-07-26

Nowa porcelana w zbiorach Muzeum Śląskiego

Od 22 lipca w Muzeum Śląskim w Katowicach oglądać można nową porcelanę na specjalnie do tego celu zaaranżowanej części ekspozycji Śląska porcelana…. Prezentację można oglądać do 3 sierpnia.

Serwisy, zestawy śniadaniowe oraz liczne porcelanowe figury w większości sygnowane przez górnośląską wytwórnię Gische, to najnowsze nabytki Muzeum Śląskiego w Katowicach. Trafiły do placówki dzięki apelowi skierowanemu do kolekcjonerów, osób prywatnych oraz instytucji z prośbą o ofiarowywanie dawnej śląskiej porcelany.

Fot. Zestaw wyrobów porcelanowych (wybór). Muzeum Śląskie

Fot. Zestaw wyrobów porcelanowych (wybór). Muzeum Śląskie

W promowaniu akcji pomogła udostępniona w kwietniu br. wystawa Śląska porcelana od 1820 do 1945 roku. Najwyższa jakość po przystępnych cenach, przygotowana wspólnie z Muzeum Śląskim w Görlitz. Zainteresowanie wystawą zaowocowało ciekawymi ofertami darowizn i zakupu. Dzięki temu zbiory Muzeum Śląskiego wzbogaciły się m.in. o składający się z kilkunastu elementów charakterystyczny dla bogucickiej wytwórni Gische – dzisiejszej Porcelany Śląskiej Sp. z o.o. – serwis śniadaniowy wzór China blau. Uwagę przyciągają także liczne zestawy śniadaniowe. W skład każdego z nich wchodzi filiżanka ze spodkiem oraz talerzyk. Charakteryzują się odmienną formą oraz dekoracją.

Wśród figurek jednym z cenniejszych nabytków jest figurka kobiety w stylu art deco, biała ze złoceniami, produkowana w niewielkich formach, o dużych walorach artystycznych. Wszystkie w wymienionych obiektów pochodzą z okresu 1929-1939 i powstały w wytwórni Gische.

Dodaj komentarz