• 2008-07-25

Rekonstrukcja Poety w rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta

27 lipca 2008 r. o godz. 21.30 na pl. Krasińskich w Warszawie przed Pałacem Rzeczypospolitej, odbędzie się spektakl plenerowy przygotowany z okazji 10. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta. Spektakl ma charakter otwarty dla szerokiej publiczności i jest jednym z najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez Bibliotekę Narodową w Roku Zbigniewa Herberta.

W pierwszej części – Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz - przypomniane zostaną utwory Poety z tomu Pan Cogito w interpretacji Ewy Dałkowskiej, dla których ilustracją staną się prezentowane na trzech ekranach zdjęcia obrazujące Polskę lat 70. i 80. utrwalone przez wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala. Ideą tej instalacji multimedialnej jest zaprezentowanie twórczości Herberta ze szczególnym odniesieniem do czasów i realiów, w których powstawała. Tę część wieczoru zakończy przypomnienie archiwalnego telewizyjnego wywiadu, udzielonego przez Herberta w 1972 roku Aleksandrowi Małachowskiemu.

W drugiej części, w nowoczesnej multimedialnej formie, przedstawiony zostanie dramat Rekonstrukcja Poety, w którym Herbert odwołując się do tradycji antycznej i ożywiając mit Homera, zdefiniował swój program poetycki, określając rolę poety we współczesnym świecie. W spektaklu wyreżyserowanym przez Marcina Libera z Nowego Teatru w Warszawie udział wezmą Andrzej Chyra, Jan Peszek, Maja Ostaszewska i Rafał Fudalej. Spektakl uświetnią muzyczne improwizacje w wykonaniu duetu Leszek Możdżer – Robert Piotrowicz.

Dodaj komentarz