• 2008-07-25

Objazdowe KINO.LATO – droga nr 4

Od 25-27 lipca o godzinie 21.00 na Dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie odbywać się będą kolejne pokazy Objazdowego KINO.LATO.

Odjazdowe KINO.LATO to szósta edycja festiwalu KINO.LATO, odbywającego się każdego lata na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. Program składa się z pokazów filmów i koncertów, a kolejne odsłony festiwalu mają miejsce się w każdy weekend lipca i sierpnia.

Tegoroczna edycja została poświęcona tematyce filmu drogi, stąd nazwa tegorocznego festiwalu – Odjazdowe KINO.LATO. Zamiast nudnymi reklamami seanse zostaną poprzedzone polskimi filmami edukacyjnymi o tematyce motoryzacyjnej i podróżniczej, a Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego jak zawsze zmieni się nie do poznania. Czwarty weekend Odjazdowego KINO.LATA poświęcony jest podróży pociągiem.

25.07, piątek, godz. 21.00: Pociąg, reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1959, 95’
Podróże pociągiem sprzyjają niespodziankom i nawiązywaniu nowych znajomości. Upalne lato, z warszawskiego dworca rusza pociąg nad Bałtyk, a konkretnie na Hel, a w nim bohaterowie: Jerzy – lekarz nie mogący pogodzić się ze śmiercią pacjentki, Marta przeżywająca niedawno zaszły dramat uczuciowy. Oboje bardzo spragnieni i poszukujący jakiegoś uczucia. Jest jeszcze zakochany w Marcie Staszek, adwokat z kokietującą wszystkich mężczyzn w okolicy żoną, przekupna konduktorka, morderca i oczywiście trup. Co może wyniknąć z takiej konfiguracji?

Fot. Joe Strummer (źródło: materiały prasowe)

Fot. Joe Strummer (źródło: materiały prasowe)

26.07, sobota, godz. 21.00: Pociąg do Darjeeling/Darjeling limited, reż. Wes Anderson, USA 2008, 91’
Trzech ekscentrycznych i wiecznie o siebie nawzajem zazdrosnych braci podróżuje pociągiem w poszukiwaniu zbiegłej matki. Miejsce akcji ma tu znaczenie ogromne, bo pociągi i autobusy w Indiach niewiele mają wspólnego z klasą business, do której przyzwyczajeni są nasi bohaterowie. Co do ucieczki matki, to trudno się dziwić – pieniądze podobno mogą przewrócić człowiekowi w głowie, a po sporach jej synów o odziedziczoną po ojcu kolekcję drogich walizek już zupełnie tracimy złudzenia co do słuszności jej decyzji. Film drogi po każdym względem, bo bracia przemieszczają się w przestrzeni, czasie, pokonują międzyludzkie bariery i w końcu, w wieku trzydziestu lat, dorastają.

Fot. Kadr z filmu Bilety (źródło: materiały prasowe)

Fot. Kadr z filmu Bilety (źródło: materiały prasowe)

27.07, niedziela, godz. 21.00: Bilety/Tickets, reż. Abbas Kiarostami, Ermanno Olmi, Ken Loach, Wł./Wlk. Bryt./Iran 2005, 115’
Nietypowa realizacja zbiorowa, która początkowo miała składać się z pełnometrażowych filmów dokumentalnych, ostatecznie powstał film złożony z trzech zabawnych nowel obyczajowych. Akcja filmu rozgrywa się w pociągu na trasie z niesprecyzowanego bliżej miasta ani kraju Europy Wschodniej czyli z nikąd do Rzymu. Bohaterowie filmu to zbiorowisko postaci bardzo ciekawych. Pociąg jest zatłoczony, w związku z czym łatwo o konflikty, a galeria pasażerów stanowi bardzo szeroki wachlarz etniczny i społeczny. Główni bohaterowie poszczególnych nowel to zatopiony w pracy i erotycznych marzeniach stary naukowiec; apodyktyczna baba, ostentacyjnie dająca znać o swojej pogardzie w stosunku do otaczających ja ludzi; i w końcu trzej beztroscy i głośni kibice Celtics wracający z meczu.

Dodaj komentarz