• 2008-07-22

Berlin przełomu lat 20’ i 30’ w Iluzjonie

24 lipca 2008 r. w kinie Iluzjon w Warszawie rozpoczynają się seanse filmowe ukazujące Berlin przełomu lat 20’ i 30’ ubiegłego wieku. Podróż rozpocznie się o godz. 18.15 pokazem filmu Kabaret rozgrywającym się w Berlinie na początku lat 30’. O godz. 20.45 zaprezentowany zostanie eksperymentalny film ilustrowany muzyką na żywo Berlin – symfonia wielkiego miasta.

Kabaret

reż.: Bob Fosse; wyk.: Liza Mirelli, Michael York, Helmut Griem, Joel Grey / USA 1972

Ta fascynująca, muzyczna wizja Niemiec weimarowskich torujących drogę do władzy Hitlerowi, należy do największych osiągnięć kina. Narastający terror faszystowskich bojówek obserwujemy oczami dwojga cudzoziemców – nauczyciela angielskiego i amerykańskiej szansonistki.

Tytułowy kabaret odbija w krzywym zwierciadle nastroje polityczne ówczesnego Berlina – miasta fascynującego a jednocześnie porażającego grozą brunatnej ideologii.

Berlin – symfonia wielkiego miasta

reż. : Walter Ruttmann / Niemcy 1927

Eksperymentalny, montażowy film dokumentalny ukazuje jeden dzień z życia Berlina. Pierwszy pełnometrażowy film Ruttmanna uznawany jest za klasykę filmu kolażowego.
Pełen dynamiki, oddaje niespokojny rytm powszedniego dnia wielkiej metropolii. W dużych fragmentach nagrywany był ukrytą kamerą, by jak najwierniej oddać autentyzm ukazywanych scen z życia mieszkańców miasta.

Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego (klarnet amplifikowany i przetwarzany).

Dodaj komentarz