• 2008-07-21

Tybet: trylogia buddyjska

11 sierpnia 2008 r. ukaże się na płytach DVD film Grahama Colemana Tybet: trylogia buddyjska. Mistyczny, niezwykły dokument uznawany za arcydzieło i najlepszy film o buddyzmie tybetańskim. Ukazuje ciągłość starożytnej kultury Tybetu.

Złożony z trzech części – od portretu Dalajlamy, duchowego i świeckiego przywódcy Tybetańczyków, do ukazania mistycznego świata życia klasztornego – zabiera widza w intymną podróż głęboko do serca kultury buddyjskiej. Zrealizowany w Nepalu i Indiach stwarza niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się zdumiewającej sile przetrwania tej starożytnej kultury religijnej. W 1977, kiedy film powstał, zwyczaje i sposób życia Tybetańczyków nie różniły się od tych pielęgnowanych przez ich przodków, a Dalajlama był mało znany w świecie.

Pierwsza część trylogii Dalajlama, zakony i lud – sfilmowana w rezydencji Dalajlamy w Dharamsala i w klasztorze w Sera – bada drogi, jakimi wiedza buddyjskiej kultury Tybetu jest rozwijana, doskonalona i przekazywana społeczności laickiej. Dalajlama zawsze emanuje spokojem i siłą. Swoją mądrość i pobożność okazuje zawsze z łagodnością, czy to wybierając imiona dla nowonarodzonych dzieci, czy to zwracając się do swojego narodu w 20. rocznicę tybetańskiego powstania przeciw komunistycznej okupacji chińskiej z 1959 roku. W tej części jesteśmy też świadkami intelektualnych rozważań buddyjskich mnichów, które są niesamowitą manifestacją rozumu i umysłowej przebiegłości.

Druga część: Przekazywanie owocu prawdy daje niepowtarzalny wgląd w buddyjską kulturę i teologię, odkrywa esencję mistycznej filozofii tybetańskiego buddyzmu. Obserwujemy mnichów z klasztoru Sakya w Boudha w Nepalu podczas ich przygotowań do starożytnego rytuału ochronnego związanego z Tarą, znaną, jako Piękny Klejnot.

Natomiast część trzecia Pola zmysłów osadzona jest w majestatycznym górskim krajobrazie Ladakhu. Ukazuje jeden dzień z życia mnichów i miejscowych chłopów, i kończy się poruszającym rytuałem, będącym odpowiedzią na śmierć we wspólnocie. Jak w tybetańskiej Księdze Zmarłych, umarły prowadzony jest przez oniryczny stan łączący śmierć i narodziny.

Jeden z najważniejszych filmów przedstawiających naszą kulturę – Dalajlama

Jeden z najbardziej wyjątkowych filmów od lat, szczególne i wymagające arcydzieło – The Village Voice

Buddyjski odpowiednik Wielkiej ciszy – Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Tybet: trylogia buddyjska
reż. Graham Coleman
Wielka Brytania 1979/2005, 134 min.

Dodaj komentarz