• 2008-07-21

Jerzy Grabowski w Galerii Wozownia w Toruniu

25 lipca 2008 r. o godzinie 18.00 w Galerii Wozownia w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy Jerzego Grabowskiego. Twórczość artysty wymyka się klasyfikacjom.

Pewne przesłanki pozwalałyby przyporządkować jego abstrakcyjne cykle graficzne do nurtu konstruktywizmu, inne – pop-artu. Jednak baczniejsze przyjrzenie się całości oevre tego wybitnego, zmarłego przed czterema laty polskiego grafika nakazuje opisywać ją jako oryginalne działanie artystyczne, determinowane przez towarzyszącą aktywności twórczej od zarania dziejów chęć rozwiązania zagadki systemu zależności i mechanizmów kierujących światem.

Ze względu na wiarę w moc wyrażania wartości absolutnych za pomocą pracy artystycznej jednym z możliwych dla kreacji Jerzego Grabowskiego porównań jest zestawienie jej z założeniami suprematyzmu. Podobnie jak Malewicz, Grabowski wypracował język artystycznej wypowiedzi na drodze syntezy, zmierzającej w kierunku utworzenia kodu uniwersalnego – w tym przypadku powszechnie zrozumiałego układu figur geometrycznych uzasadnionych określoną sekwencją działań matematycznych.

Sterylne w formie grafiki oczyszczone z jakichkolwiek przesłanek niedoskonałości warsztatu artysty, śladów jego pracy rzemieślniczej są zatem jedynie efektem finalnym. Powstanie każdej z kompozycji poprzedzone zostało bowiem skrupulatnymi obliczeniami, szkicami, rysunkami próbnymi, których wynik stanowi opracowywanie zrównoważonego układu dwóch przeciwstawnych elementów: barwnego pola z otaczającym je, pokrytym wklęsło-wypukłym deseniem białym tłem. (Agnieszka Gryska)

Kuratorzy: Ryszard Gieryszewski i Andrzej Kalina
Wystawa czynna do 24 sierpnia 2008
Galeria Sztuki WOZOWNIA
ul. Ducha św 6
Toruń

Dodaj komentarz